Turnus rehabilitacyjny, dzień 9, 8.05.09

Dzień 9

Wczoraj opiekunowie i wychowawcy mieli dancing. Pan T. i inne osoby z kadry dopilnowały umytych już dzieci, by grzecznie poszły spać. Dla matek chorych dzieci było to jakaś alternatywa do codzienności , nieustannej opieki nad nie zawsze rozumującymi dziećmi. Dobrze, ze jeszcze potrafią czerpać radość z takich imprez i szaleć na parkiecie.
***
Nie jest tak łatwo położyć spać 5 dziewczyn, kiedy jedna z nich  nie potrafi samodzielnie się myc. Na początku nie wiedziałam jak się zachowywać, bo była to dla mnie sytuacja nowa, ale teraz już myje ją sama. pleców nie jest w stanie sobie umyć. ma skoliozę czy inne schorzenie, które całkowicie deformuje jej ciało. Jeden bark i biodro są wyżej o 10 cm od drugiego. właśnie dlatego  ma problemy z chodzeniem.
***
Powiedziałam dziś choremu na autyzm’ cześć J.’ odpowiedział mi ‚ cześć J.’. Tak, on najczęściej powtarza. Chodzi sam mówiąc do swojej ręki, co wygląda podejrzanie, hehe. Zupełnie jakby był tajnym agentem i właśnie przeprowadzał swoja akcje.
***
T. przyszedł i powiedział,ze chce ze mną porozmawiać w 4 oczy. Przeprosił mnie za wszystkie obrażalstwa i humory. Sprawiał wrażenie szczerego i mam nadzieje,ze jego słowa były kierowane odruchem serca a nie czyimś nakazem. K. bynajmniej nie maczał w tym palców.
***
Już wiem jak rodzi się nadopiekuńczość. już wiem jak to jest, kiedy osoba o stalowych nerwach może je stracić. No tak, człowiek nieustannie się spieszy, wiec o wiele wygodniej jest przykładowej A., która nie wie który but jest na jaką nogę, zapiać tego cholernego buta, posmarować chleb, umyć zęby. Te dzieci wszystko robią powoli. Jakikolwiek pośpiech i popędzanie ich wpływa ujemnie na ich rozwój.
***
Na naszym obozie jest P. ma około 12 lat. Chodzi powoli, zupełnie tak jakby nogi od pasa do kolan były sklejone. Patryczek ma czarne włosy i niesamowicie błękitne oczy. Oczy, które mimo uśmiechniętych ust są zawsze smutne. P. pochodzi z ubogiej rodziny. Nie zawsze ma w domu ciepły posiłek, rzadko ciepłą wodę. dziecko tak kochane i mile tak wiele w życiu cierpi. P. nieustannie się uśmiecha. podoba mu się moja M. z którą tańczy na dyskotekach. (dziś tez się odbyła). P. 3 razy dziennie mówi mi smacznego i cały promienieje kiedy ja uśmiechnę się i powiem ; wzajemnie dziękuje smacznego:) Dzisiaj przyszedł, żebym zawiązała mu chustę na głowie. Tak bardzo się cieszył kiedy ja K. i N. powiedzieliśmy, ze teraz wygląda super.
***
Tak, te dzieci potrzebują miłości, potrzebują jej jak nikt inny.
***
Dzisiaj ja i N. miałyśmy chyba kryzys. Kryzys podobno pojawia się u każdego pedagoga na tego rodzaju wyjazdach. Kochamy te dzieciaki i traktujemy jak własne, choć w sumie nie wiem, bo matką nie jestem, dziś nie mogłyśmy na nie prawie że patrzeć. Nie wiem czy przez to, ze minęła już polowa turnusu czy przez to, ze wylegiwałyśmy się dzisiaj na słońcu i nas to rozdrażniło. Nagle powtarzające się pytania agi i marudzenie stało się wnerwiające i wszystko inne tez. Cały czas kręciłyśmy nosem i klnęłysmy. Leżę w łózko. Jest przed 23. Nie możemy uwierzyć, ze ten dzień się już skończył. był cholernie ciężki.
***
Po obiedzie dzieciaki bawiły się na placu, ale nagle zaczął padać deszcz. Schowaliśmy się do budynku, pozwoliłyśmy im chodzić po korytarzu. Wracałyśmy z praniem a szczota z recepcji darła się niesamowicie trzymając komórkę w ręce. Chciała dzwonić na policje bo jakaś staruszka czekała na telefon na korytarzu. To są dzieci. Cicho nigdy nie będzie. trudno, trzeba było rozgonić wielka gromadę. myślimy z N.,ze stracimy niedługo głos. Nie krzyczymy, ale trzeba mówić naprawdę głośno kiedy do 25 osobowej grupy mówi się,ze ma się rozejść do pokojów. Poszłyśmy przeprowadzić zajęcia, których uczymy się na metodyce. Najpierw siedzieliśmy na 3 pietrze w kółku i bawiliśmy się w ‚niech wstanie teraz ten, co tak jak ja…’ a potem w ‚rzeźbę’. tak bardzo im się podobało, ze jutro chcą od razu po śniadaniu się bawić w coś, co wymyślimy. Miło:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s