Szkolenie na przewodnika osoby niewidomej cz. 2/2

Dzisiaj byłam na szkoleniu na przewodnika osoby niewidomejcz. 2.

Trenerka miała bardzo dużo praktyki z tego rodzajuniepełnosprawnością, toteż chętnie dzieliła się doświadczeniami. Na początkupoznaliśmy różne typy i definicje niewidzenia bądź niedowidzenia. Uczyliśmy siętakże jak prowadzić osobę niewidomą. Wbrew pozorom, jeśli nie ma sięodpowiedniej wiedzy, można więcej zaszkodzić niż pomóc. Zamykaliśmy oczy, bywczuć się choć troszeczkę w sytuację kogoś, kto nie widzi.

Uczyliśmy się savoir vivre wobec takich osób. Wiedzieliście,że nie można sadzać niewidomej na krześle, tylko należy położyć jej jedną rękęna krześle, a drugą na stole? Ta osoba umie siadać sama. Albo, że niewidomymtłumaczy się położenie jedzenia wg wskazówek zegara? Ciekawe, prawda?:)

Osoby niewidome mają w codziennym funkcjonowaniu wieleproblemów. Ci, którzy mają to schorzenie od urodzenia, nie mają pojęcia i niktnie jest w stanie wytłumaczyć co to jest kolor. Niewyobrażalne dla mnie, osobybez problemów z widzeniem. Nie uczą się przez modelowanie. Nie mają pojęcia,przynajmniej na początku, że podane im jedzenie wymaga wcześniejszegoprzygotowania, a ubranie, które noszą musi być uprzednio wyprane, wyprasowane itd.Nie muszę wspominać o problemach z poruszaniem i w sferze emocjonalnej.

Jednak na szczęście technika poszła do przodu. Niewidomimają szanse uzyskać brajlowski zegarek, płynomierz, farby do znakowania przedmiotóworaz przyrząd do czytania kolorów. Ten ostatni wzbudził w nas wielkiezainteresowanie. Przykłada się go do czegoś ( wygląda jak paralizator:P) ilektor mówi co to za kolor. Przykładaliśmy wszędzie. Do włosów, skóry, ubrań.Dużo śmiechu i zaciekawienia. Wg tego wynalazku mam skórę brązowo – kremową,czy tak jakoś i włosy jasno – brązowe. Koleżanki fioletowa bluzka usłyszała „ciemnalilia” Bajer!:D

O poruszaniu się z białą laską i prowadzeniu osobyniewidomej napisze w kolejnej notce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s