Szkolenie dot. autyzmu

W piątek byłam na długim szkoleniu dot. autyzmu.Organizowało je Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem”.Prowadziła je terapeutka, która pracuje w nim od samego początku oraz (…), była wolontariuszka, obecnie również terapeutka.

Początkowo wyłożono nam krótko teorię, bo temat autyzmu jest rzeką. Obalono mity; autyzm nie jest niepełnosprawnością intelektualną i nie są temu winni rodzice. Przeprowadzono nam niesamowite warsztaty. Założono na oczy opaski, na ręce ogromne rękawice. Musieliśmy dotykać przedmiotów i zgadywać czym one są. Było przerażające nie mieć czucia w dłoniach i nie wiedzieć do czego co służy – tak czują autyści z niedowrażliwością czuciową. Potem podawaliśmy sobie pudełka z zapachami. Nadal nic nie widzieliśmy. Naszym zadaniem było je rozpoznać. Wachlarz zapachów mieścił się w dwudziestu rodzajach, jednak nie było osoby, która każdy by poznała. W ten sposób dowiedzieliśmy się choć trochę jak odczuwają autyści z nadwrażliwością zmysłu powonienia. Następnie siedliśmy na podłodze. Mieliśmy wykonać to, co powie lektor. Jednak z nagrania nie było nic słychać. Głos mężczyzny zakłócały krzyki innych osób, dzwonki, szumy, szczekanie psa itp. Mało kto zrozumiał, że należało skrzyżować nogi i podnieść prawą rękę pod kątem prostym – tak słyszą autyści z nadwrażliwością słuchową, trudno im ustalić na którym dźwięku mająsię skupić.

Niesamowite doświadczenia, niesamowite otwarcie oczu na to,jak bardzo autyści mają ciężko. Niedługo ustalę jak będzie wyglądała moja forma wolontariatu w tym stowarzyszeniu. Nie mogę się doczekać, lecz nie ukrywam, że mam pewne obawy.

Wiadomości o funkcjonowaniu Dalej Razem znajdziecie na ich stronie www.autyzm.zgora.pl

http://www.autyzm.zgora.pl/images/c.100011 – DZIEŁO SZTUKI:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s