MACIERZYŃSTWO. Szósty dzień turnusu (13.5.2010)

MACIERZYŃSTWO. Jeden z największych darów kobiety. Radość zdojrzewania w łonie maleńkiej istoty jest podobno niesamowita, ból rodzenia i jednoczesneszczęście z powodu powołania na świat małego człowieczka.

Matki nosząc w swoich brzuchach maleństwa najczęściej myśląo tym, co kiedyś będą one robić.

Nagle okazuje się, że plany zaburza niepełnosprawność, byćmoże nigdy kobieta nie będzie zazdrosna o kolejną dziewczynę syna, nie poczujestrachu, że coś mu się stanie, gdy pojedzie z kumplami na imprezę, nie będzierozmawiać z córką o pierwszych miłościach i trzymać kciuków za wszystkiemożliwe egzaminy, jakie funduje nam system edukacji.

Od roku obcując z młodzieżą i dziećmi dotkniętymiintelektualną niepełnosprawnością oraz towarzyszącym jej chorobom czyzaburzeniom, zauważam różne rodzicielskie postawy. Jakiekolwiek by one niebyły, nauczyłam się w życiu nie oceniać. Nigdy nie byłam w ich sytuacji i nawetnie potrafię jej sobie wyobrazić. Chylę czoła przed matkami, które codziennierozjaśniają świat swoich pociech ciepłym jak słońce uśmiechem. Za każdym razem,gdy widzę godną z każdego poczynania swojego dziecka matkę, rośnie mi serce.Potrafią cieszyć się z najdrobniejszych sukcesów dziecka, pomagają znosićtrudności, dbają o rozwój, relacje koleżeńskie.

To nie jest tak, że matka dziecka z niepełnosprawnością niezaznaje satysfakcji i radości. Widzę wiarygodność i autentyczność w tym, corobią, jak się zachowują. Nie muszą wyglądać jak styrane ciężkim życiem iuciążliwościami babska.

Kobiety, które podziwiam promienieją dniami i nocami, malująoczy, układają włosy. Nikt z nas nie wie ile tak naprawdę przeżyły, jak wielemiały myśli, których nie potrafiły kiedyś pokonać, ile mórz łez wylały. To, jakpotrafiły udźwignąć siebie, nie przerywając przy tym relacji z synem czy córkąpowinno w pierwszej kolejności dawać im prawo do tego, by życie im towynagrodziło. Należy im się medal za każdą chwilę, którą ofiarują swoimpociechom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s