NIEZROZUMIAŁY FAKT SAMOBÓJSTWA. Szósty dzień turnusu (13.5.2010)

Dziś o 18, kiedy miało zacząć się ognisko, przyszły do mnie (…) zalane łzami. Poszłam z nimi do pokoju. Ryczały jak dzieci. Dwa miesiące temu ich kolega powiesił się. W(…) Przeżywały to ogromnie, nie potrafiły zrozumieć. Cóż im miałam powiedzieć? Żołądek mi się ścisnął, wiedziałam, że stoi przede mną poważne zadanie i muszę stanąć na jego wysokości. Powiedziałam im to samo, co powiedziałabym najbliższym mi osobom. Życie jest kruche i trudne, ludzie przychodzą i odchodzą, śmierci buntować się nie można, nie mamy na nią wpływu. Jeśli się wierzy w Boga, można myśleć, że skoro człowiek, który umarł był dobry,poszedł do nieba. Jedyne, co nam pozostaje to pogodzić się z tym i iść dalej. Łzy są potrzebne, żeby ukoić ból, więc nie powinniśmy ich na siłę tamować. Jeśli istnieje niebo, zawsze można się pomodlić do tej osoby i powiedzieć wszystko,co chce. „Człowiek żyje tak długo, dopóki istnieje pamięć o nim.” Wyciągajmy wnioski z każdej znanej nam biografii, uczmy się na błędach. Czasu nie cofniemy.

***

Wyszłyśmy na dwór. Nauczycielki powiedziały w dwóch zdaniach to co ja. Dziewczyny dalej przytulały się do mnie jak małe, bezbronne istoty. Było mi ich szkoda. Obejmowałam je ramionami,zwracając uwagę wszystkich. Nieważne. Kiedy zauważyłam, że trochę już je puściło, rozładowałam atmosferę opowiadając śmieszne historie, jakie mi się wydarzyły. Zapewniłam, że pomogę.

***
Gdybym rzeczywiście była katem, jakiego ze mnie niektórzy tu czynią, nieprzyszły by do mnie z problemem. Zaufały mi ogromnie i to mnie utwierdza w przekonaniu, że jestem na dobrym miejscu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s