PEDAGOGICZNA PORAŻKA. Czwarty dzień turnusu (11.5.2010)

Wczoraj na dyskotece nieustannie się uśmiechałam, choć byłam zmęczona jak jasna cholera. Niesamowite na imprezach z takimi osobami jest to,że wszyscy od razu wychodzą na parkiet i każdy tańczy po swojemu, nie przejmując się innymi.

Jedna z dziewczyn – gwiazda estrady, rodem z najbardziej popularnych teledysków vivy. Inny z chłopaków – tańczący do wyciśnięcia ostatnich kropel potu,wczuł się jakby w rolę instruktora fitness połączonego z techno-maniakiem.

***

Rano przebrałam (…), zmieniłam pościel, posprzątałam pociętą bibułę, zalane krwią ubrania. Zostałam za to pogryziona, poszczypana, uderzona ręką, butem. Życie.

***

Podobno jestem niemiła, bo zwracam innym wolontariuszom uwagę, gdy mi się coś nie podoba.

***

Myślę, że to wspaniałe, że osoby z upośledzeniem nie mają świadomości własnej niepełnosprawności. Piszę o tym pracę licencjacką.Poczyniłam badania. Byłoby niesamowicie ciężko wychodzić na ulicę i na wszystkie dziwne spojrzenia myśleć:” to dlatego, że mam upośledzenie, niższy intelekt, społeczne możliwości. Nie ma w tym mojej winy”

***

Trzeba jej zabierać cukier, bo go je. Herbatę też, bo wyrzuca do śmieci.

***

W tamtym roku byłam najbardziej rygorystyczną z wychowawców.W tym roku nieco odpuściłam. Zaczęłam chodzić na kompromisy.

***

Nigdzie nie nauczę się pokory jak tutaj. Wieczorem spotkałyśmy się w całej grupie ośmiu wolontariuszek. Celem była rozmowa o…mnie. Usłyszałam zarzuty Część odparłam, część niestety nie.

Uczucie? Niesamowicie bolesne. Jak na przesłuchaniu. Dużo spraw było wytworem ich wyobraźni. Dziewczyny się mnie boją. To moja pedagogiczna porażka. Nie wiadomo kiedy respekt przerodził się w rządy autorytarne.

Wniosków wiele. Wątpliwości miliony. Być może nie jestem pedagogiem z powołania? Widok ich łez to najgorsze, co mnie spotkało w tej dziedzinie życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s