B. I. Ignaciuk – ‚Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD i ADD’

ADHD – jakże kontrowersyjny problem w dzisiejszych czasach. Dla laików coś takiego po prostu nie istnieje, złe zachowanie dziecka jest skutkiem złego postępowania wychowawczego rodziców i tyle. Trzeba postawić sprawę jasno – zaburzenie to się zdarza naprawdę i wymaga postępowania terapeutycznego.

Barbara Irena Ignaciuk w książce Dziecko z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej ADHD i ADD podaje różne definicje zjawiska. W Polsce obowiązuje obecnie Międzynarodowa Klasyfikacja ICD-10. ADHD – tutaj zespół hiperkinestatyczny diagnozowany jest u osób z nasilonym zaburzeniem uwagi, nadmierną aktywnością, które |uwaga| wzmagają się w różnych sytuacjach i utrzymując się w czasie. Zatem dziecko będące tylko nadaktywne w szkole nie ma ADHD.

Zaburzenie występuje u 4-15 % dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza u chłopców. Niekiedy się z niego wyrasta, jednak dane dowodzą, że objawy utrzymują się u 30-50 % nastolatków i 30% dorosłych. Według różnych specjalistów przyczyn upatruje się w uwarunkowaniach genetycznych, niewłaściwym przebiegu ciąży, ciężkim przebiegu chorób, alergiach, urazach głowy w okresie dziecięcym, a także w jakimś stopniu w wadliwym oddziaływaniu wychowawczym.

Autorka napisała książkę na podstawie pracy z 12-letnim Adamem, który ma dodatkowo trudności w uczeniu się. Na początku tradycyjnie, możemy znaleźć podstawy teoretyczne publikacji. Następnie dowiadujemy się jakie jest zastosowanie rysunku w psychoterapii. To niesamowite, jak ważny w diagnozie jest każdy szczegół, nawet kąt nachylenia jakiejś kreski. B. I. Ignaciuk potrafi ją stawiać i doskonale przekazuje tę wiedzę czytelnikowi. Porusza również kwestię terapii kolorami. Czy uwierzylibyście, że czerwonym leczy się depresję, pomarańczowym – chroniczną bezsenność, niebieskim- choroby układu nerwowego, a fioletowym epilepsję? Nie ukrywam, że już od bardzo dawna leżało to w ramach moich zainteresowań.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest aromaterapii, czyli leczeniu zapachami pochodzenia roślinnego. Na marginesie: zapach zielonej herbaty leczy wysypki, mandarynki – stany lękowe, cynamonu – przeziębienie, róży – wzmacnia serce. Zabrakło mi jedynie krótkiej informacji o tym, gdzie można zdobyć uprawnienia, by zostać tego rodzaju terapeutą.

Dobra książka to taka, która poza tematem przekazuje także inne wartościowe treści. Między wierszami możemy dostrzec niejednokrotnie refleksje i spostrzeżenia związane z ogólnymi problemami wychowawczymi. Autorka nie jest wyłącznie teoretykiem, posiada również wieloletni staż pracy, co jest na pierwszy rzut oka zauważalne. Według mnie największą zaletą książki jest lekki i przystępny język, niestety pojawiają się literówki. Fakt, że przeczytałam ją bardzo szybko chyba wskazuje na to, co o niej myślę : -)

 

5 comments

  1. Bardzo dziekuję za miłe słowo, jestem szczęśliwa, że Pani docenia mój wysiłek, jeśli chodzi o literówki, to przekazywałam wydawnictwu, kilka razy (mówią, że to drukarnia), jak był dodruk mojej książki. Miałam wgląd w swój tekst i tego nie było, też mnie to irytuje. Wiem, że teraz nastąpi III edycja, sprzedano 500 szt. kolejne 500 szt. również (zostało chyba 20 szt.). Otrzymuję kilka procent ze sprzedaży, ale pieniądze to nie wszystko. Od czau wydania publikacji trochę się zmieniło, chciałam dokonać modyfikacji, ale jestem zbyt zajęta, kończę kolejne studia, prowadziłam prezentację dla nauczycieli i rodziców w przedszkolu i sp (gratis), jednak obiecuję, iż w kolejnej edycji będzie troszkę zmian, nowości, widzę, że warto. Pozdrawiam, serdecznie, Barbara.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s