Serce w błoto – Dzień piąty (15.05)

Byliśmy na wycieczce. Po południu mały miał takie ataki, że musiałyśmy w trzy go unieruchomić na 3 godziny. „Pacyfikacja” – tak to się pięknie nazywa. Jak to się dzieje, że takie dziecko ma w sobie tyle złości i nienawiści? Do czego prowadzą zaburzenia psychiczne i emocjonalne…

*

Nasze dzieciaki są trudne. Niepełnosprawność intelektualna to często najmniejszy problem. Do tego dochodzą wyżej wymienione choroby, niepełnosprawności fizyczne. Większość tej młodzieży pochodzi z domów dysfunkcyjnych. Zaniedbanie lub nadopiekuńczość to najczęściej spotykane problemy ich środowiska rodzinnego.

„Wychodzimy do nich z sercem, a oni to serce rzucą w błoto i jeszcze po nim skaczą” – usłyszałam od doświadczonego psychologa. Często osoby, które decydują się na ten zawód lub tak jak ja na zawód pedagoga bądź oligofrenopedagoga żyją w przekonaniu, że można zmienić świat. Niestety, rzeczywistość nie jest taka optymistyczna. Nie każdemu można pomóc. Musimy robić co w naszej mocy, jednak nie zawsze uda się osiągnąć zamierzony cel. Rozczarowanie jest wpisane w nasze ryzyko zawodowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s