‚Dialogi Innych albo inne monologi’ – Małgorzata Opoczyńska

Autorem książki jest doświadczona psychoterapeutka, która postanawia opublikować kreślone od lat notatki powstające w trakcie trwania sesji. Obszerna publikacja składa się z ośmiu rozdziałów podzielonych na części. W pierwszym rozpatrywana jest definicja prawdy, zarówno w klasycznym, jak i nie klasycznym ujęciu. W drugim znajduje się próba odpowiedzi na pytanie czy psychologia poza prawdą może istnieć? Trzeci rozdział to przedstawienie poglądów Freuda na ten temat, czwarty – koncepcji pofreudowskich. W piątej części pt. ‚język psychiatrii’ podkreślone zostaje jak ważne jest stosowanie języka zrozumiałego dla rozmówcy, gdyż specjalistyczne słownictwo może tworzyć przepaść w leczeniu. Część szósta skupia się na samym akcie rozmowy psychoterapeutycznej, siódma na pryzmacie spostrzegania, ósma na milczeniu.

Książka nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia. Myślę, że autorka powinna w opisie książki wspomnieć o tym, że będzie opierała się głównie na koncepcji Freuda. Owszem, był pionierem w dziedzinie psychoterapii, ale nie każdy się z nim zgadza.
Podstaw teoretycznych jest zdecydowanie za dużo. Trudno mówić nawet o podstawach, skoro cała publikacja jest zdominowana przez powoływanie się na innych specjalistów, same przypisy zajmują pół strony. Ma się wrażenie, że autorka nie ma własnego zdania. Czytelnik nastawiony na opowiadania psychoterapeutyczne, znajduje niestety więcej filozofii, niż jest go w stanie zainteresować. Dopiero w połowie można znaleźć przytoczone z praktyki anegdoty. Książka rozwija się zdecydowanie za wolno. Nim osiągnie sedno, nie jedna osoba może odłożyć ją na bok. Spodobały mi się natomiast dwa cytaty:
Psychoterapia jest „procesem rozmowy, w którym ludzie rozmawiają ‚z sobą’, a nie mówią ‚do siebie’ ” oraz „czego rozum w szaleństwie nie odczyta, o tym język psychiatrii milczy”.
Jako przyszła – mam nadzieję – psychoterapeutka, muszę niestety powiedzieć, że jestem ogromnie rozczarowana tą publikacją.

2 comments

  1. Witam! Znam tą autorkę osobiście jako pacjent 😛 Mam tą książkę ale ogólnie nie mam serca do czytania. Natomiast jako osoba-terapeuta jest bardzo ciepła i bardzo mi bliska 🙂 I jako jej cichy wielbiciel miałam nadzieję, że jej książka będzie dobrze przyjęta przez czytelników i bardzo bym chciała by twoja opinia była odosobnionym wyjątkiem 😛

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s