„Ludzkość winna jest dziecku to, co ma najlepszego do ofiarowania.”

Już w podstawówce słyszałam o Januszu Korczaku – wielkim pedagogu i lekarzu. Na niejednym przedmiocie na studiach musiałam uczyć się o nim do referatu, kolokwium czy egzaminu. No właśnie – musiałam. Niedawno sama rozpoczęłam przygodę z książką Marii Chymuk pt. „Janusz Korczak. Dziecko i wychowawca”.


Dopiero bez przymusu odkrywanie działań Henryka Goldszmita, bo tak się naprawdę nazywał sprawiło mi przyjemność. Dlaczego Korczak, a nie kto inny? Ponieważ od lat przyświecają mi jego słowa: „Ratując jedno dziecko, ratujesz cały świat”. Takich perełem w opisywanej publikacji możemy znaleźć całe mnóstwo, powiem poza opisem biograficznym, główną treść stanowią cytaty tego wychodzącego poza swoje czasy przyjaciela dzieci. [Spisałam ich kilkanaście na kartkę, którą włożyłam do kalendarza].
Korczak pisał: „Jestem bezwzględnym, nieubłaganym przeciwnikiem kary cielesnej. Baty dla dorosłych będą tylko narkotykiem, nigdy środkiem wychowawczym (…). Kto uderza dziecko jest oprawcą”. Jak bardzo wyprzedził swoją epokę? Chyba przeskoczył czasy dzisiejsze!
Pochylał się nad losami dzieci, zwłaszcza tych krzywdzonych. Jego całożyciowa praktyka udowodniła, że można rozmawiać, tłumaczyć, słuchać zamiast krzyczeć, bić, udowadniać swoją „wyższość”. Sprzeciwiam się jak Korczak przemocy, sprzeciwiam się jak Korczak biciu, klapsom i mam ogromną nadzieję, że nigdy mi się nie zdarzy podnieść na kogoś ręki.
Nie sposób w jednym poście opisać poglądów człowieka, który mając możliwość życia wybrał śmierć z dziećmi w komorze gazowej. Odsyłam zatem do książki. Czy Wy słyszeliście o Korczaku? Czy także jesteście pod wrażeniem postulatów związanych z traktowaniem dzieci z pełnym szacunkiem, dobrem i zrozumieniem?

PS Nasza  ogólnopolska konferencja organizowanej pod patronatem Porozumienia „Autyzm- Polska” pt. „Pociąg do terapii” była najlepszą na jakiej byłam! 🙂 N., Gratuluję organizacji tak ważnego dla nas wydarzenia! 🙂

4 comments

  1. Nie mam jeszcze konta na Facebooku i cały czas się zastanawiam, czy je założyć…Mam konto na Nk i właściwie to mi wystarcza…Niewątpliwie, na FB są jeszcze inne możliwości, choćby te, o których piszesz…możliwość pomagania innym…Nie wiem co prawda, jak to działa, ale gdybym jednym kliknięciem mogła komuś pomóc, to na pewno bym to zrobiła…Pozdrawiam gorąco:)))

    Polubienie

  2. ja ci powiem, że nie cierpię portali społecznościowych, komurek, i innych badziewi. Przez ten technologiczny rozwój, ludzie siedzą w domu, zamiast rozwijać swoje pasje, to czekają do soboty i niedzieli żeby po imprezować i się upić. Nie dla każdego to jest sens życia, dla mnie nie, nie jest to złe, dla kogoś kto widzi w tym prawdziwy sens życia. Ja uważam, że jest znacznie więcej ciekawych rzeczy do roboty, tylko po prostu ludzie nie są dostatecznie informowani jakie 😉 Pozdrawiam Iluzjonista z www. poswiata-pisarstwa.blog.onet.pl

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s