Czy zawsze potrafisz znaleźć w drugim człowieku dobro?

Całkiem niedawno pisałam o wyrażaniu negatywnych opinii. Dzisiaj skupię się na drugiej stronie medalu: mówieniu o rzeczach dobrych. Jak wynika z moich życiowych obserwacji, większość ludzi woli narzekać i skupiać się na tym co nie udaje się im lub osobom w ich otoczeniu. Nierzadko błędy te są wytykane, byleby dopiec.


Jak już się – mam nadzieję zorientowaliście – cholernie zainteresowałam się tematyką coachingu i w związku z tym postanowiłam przeczytać książkę „Formuła 2+2. Skuteczny coaching” A. B. Douglasa i A. W. Dwighta.
Autorzy opisują w niej metodę pomocną w zarządzaniu zasobami ludzkimi, jednak ja przenoszę ją także na inne płaszczyzny, np. prywatnych relacji.  Formuła ta zakłada, że powinna istnieć równowaga w pochwałach i sugestiach w kierowanej do kogoś wypowiedzi.  Ważna jest także systematyczność wymiany wniosków, precyzja polegająca na skupianiu się na najważniejszych obszarach, konkret, czyli poparcie rzeczowymi przykładami oraz konsekwencja związana np. z monitorowaniem skutków dyskusji. Wszystko powinno być oparte o szczere, życzliwe zamiary, a także wspólne poszukiwanie rozwiązań.
Jak to właściwie jest? W wielu miejscach pracy większość menagerów, kierowników czy koordynatorów potrafi dojrzeć w ‘podwładnych’ negatywne cechy i na nich bazować w ewaluacjach czy podsumowaniach. Moi drodzy, a jak to bywa w życiu codziennym? Czy Wy także znacie masę tych, co zawsze widzą w drugim ciemne strony? Ja, niestety całą armię, ale na szczęście nie tylko.
Czy z taką samą łatwością zauważamy aspekty pozytywne i zasoby u tych, z którymi obcujemy? To nie jest łatwe, ale możliwe. Ja szkołę widzenia w ludziach tego, co dobre dostałam dzięki relacjom z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Wszyscy przecież mamy zalety! 🙂
Idąc dalej, czy dzielimy się swoimi miłymi spostrzeżeniami? Ja nie trzymam ich w sobie i wręcz uwielbiam podkreślać w innych to, co mi się spodobało.
Interesuje mnie jak to bywa u Was? Czy macie jakieś problemy z tym, czy wręcz przeciwnie?

21 comments

 1. Moim zdaniem, życzenia powinny być napisane od serca i adresowane do konkretnych osób. Po drugie powinny być składane osobiście (lub przez telefon;) ) Oczywiście wszystko powinno odbywać się w miarę mozliwosci, jednak żadne nawet najbardziej wymyślne wierszyki nie zastapia dobrego zwykłego słowa 😉
  Liczy sie serce 😉

  Polubienie

 2. Również jestem przeciwna wysyłanym seryjnie wierszykom, do każdego to samo, bez sensu. Wolę napisać krótko, ale skierować swoje życzenia do konkretnej osoby, życzyć tego czego naprawdę potrzebuje, szczerze.

  Polubienie

 3. Ja preferuję jeszcze drogę e-mailową, bo bardzo cenię sobie tą formę kontaktu z ludźmi, z którymi nie mam możliwości się spotkać 🙂 Ale rzeczywiście miło jest odebrać telefon i usłyszeć, a nie tylko przeczytać:)

  Polubienie

 4. Nie cierpię seryjnych wierszyków. W tym roku zrobiliśmy sami kartki i je wysłaliśmy. Kochana, życze ci zdrowych i radosnych świąt, spedzonych w ciepłej atmosferze. ….. Od ciebie tyle ciepła bije, że sama go innym przekażesz, więc to ciepło na pewno bedzie obecne przy twoim stole wigilijnym.

  Polubienie

 5. Samodzielnie robione kartki? Świetny pomysł! 🙂 W ogóle ja lubię kartki takie papierowe, nie internetowe:-)
  Dziękuję za miłe słowa i życzenia, ja Tobie również życzę wszystkiego, co najlepsze w święta, nowy rok i w ogóle już od teraz 🙂

  Polubienie

 6. Życzenia via sms to ostateczność, która w dzisiejszych czasach mnie poraża, ale nie mogę powiedzieć, że sam jej także ulegam. Jednak nigdy nie robię kopiuj-wklej bo uważam, że życzenia ode mnie mają być ode mnie i lubię czasem się potrudzić nad nimi, a często przychodzą do mnie i od tak już są. Wszystko co sami zrobimy ma w sobie tę zaklętą moc, taką szczególną moc osobistego wkładu i zaangażowania…
  Życzę Tobie byś te Święta Bożego Narodzenia przeżyła rodzinnie, wspólnie z radością i zadowoleniem, a przede wszystkim by ten czas był nie tylko czasem i upominkami, lecz by dał Tobie coś więcej, może tylko myśl, może silne uczucia, spokoju, sensu. Życzę Tobie czasu bez pośpiechu, takiej spokojnej krainy łagodności. Życzę by te święta były przeżyte w ich duchu…

  Polubienie

 7. Droga Ivo, życzę Ci radosnych, pogodnych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia, wielu ciepłych chwil przy wigilijnym stole a w Nowym Roku spełnienia wszystkich planów i zamierzeń:)))

  Polubienie

 8. Na życzenie wesołych świąt to już trochę za późno,jednak życzę na nadchodzący rok dużo szczęścia , samozaparcia, cierpliwości oraz dalszych sukcesów.! Dziękuję za natchnienie! Dzięki Tobie/Pani(zupełnie nie wiem jak się zwracać,jeżeli dotychczas źle to robiłam ,to przepraszam) nabrałam chęci do robienia czegokolwiek,angażowania się w sprawy dotyczące nie tylko mnie.!:D:)

  Polubienie

 9. Ja lubię pisać i dostawać życzenia, Najbardziej te na zwykłej widokówce lecz w tym roku zabrakło mi czasu:)
  Dlatego dla Ciebie i tutaj nie będę twórcza:
  Feliz Ano Nuevo aby ten rok był niezwykły pod każdym względem, abyś czerpała niezwykłą satysfakcję z tego co robisz.
  Zyczę Ci też aby w tym roku oprócz ogromnej radości z płaszczyzny życia twórczego przyszło i zrealizowanie marzeń w życiu prywatnym abyś na swojej drodze spotkała ludzi, którzy zawsze życzą Ci jak najlepiej i są całym sercem z Tobą.
  Może i…
  Buziaki

  Polubienie

 10. Z czystym sercem mogę powiedzieć, że w tym roku nie wysłałam ani jednych życzeń kopiuj-wklej. Mam podobne podejście do Twojego (chociaż jednak cieszę się,kiedy ktoś mi coś wysyła, bo naiwnym człowiekiem będąc uznaję to za oznakę myślenia o mnie). Starałam się dzwonić, albo przynajmniej złapać kogoś na gg czy fb i złożyć życzenia podczas krótkiej rozmowy. Idea świąt to komunikowanie się z ludźmi, nie odhaczanie nazwisk na liście w komórce.

  Polubienie

 11. Pięknie to ujęłaś w ostatnim zdaniu 🙂 Zresztą nie tylko w święta warto się komunikować z ludźmi, bo w dobie internetu i komórek, niestety wszystko ogranicza się do "elektronicznych" słów 😦

  Polubienie

 12. Szczerze ? Wolę życzenia od jednej osoby, ale takie prawdziwe. Życzenia płynące z serca, które nie wymagają szukania na googlach…
  Życzenia, które może będą zawierać dwa zdania, ale będą szczere 🙂 Tak przy okazji, życzę Ci Lepszego Nowego Roku. Wielu czytelników i uśmiechu na Twojej buzi. :):)

  Polubienie

 13. No ja właśnie mam tak samo! Najlepiej, by były szczere 🙂
  Ja Ci życzę, aby Twoje marzenia stały się rzeczywistością, mało smutku – wiele radości:)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s