Podsumowanie ostatnich 5 lat

W ostatni wtorek obroniłam pracę magisterską. Skończyłam studia, które podjęłam z powołania i pasji.  Zawsze były dla mnie źródłem wielkiej satysfakcji i polem do samorealizacji i wyzwań. W ciągu ostatnich pięciu lat poza samym studiowaniem dokonało się wiele zmian, także w innych sferach mojego życia. W ramach drobnego podsumowania przedstawiam Wam, Drodzy Czytelnicy to, co udało mi się osiągnąć. Każdemu z Was życzę działania na wielu płaszczyznach, bo z pełną odpowiedzialnością stwierdzam – było i nadal jest warto!

 Wykształcenie – skończyłam dzienne pedagogiczne studia licencjackie (Opieka i Profilaktyka Niedostosowania Społecznego) oraz takie same magisterskie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jednocześnie udało mi się skończyć studia podyplomowe z Oligofrenopedagogiki oraz Szkołę Coachów we Wrocławiu. Napisałam 2 prace dyplomowe badawcze, pierwszą z nich opublikowałam w czasopiśmie naukowym i wystąpiłam z jej wynikami na konferencji. Druga czeka na powtórkę z rozrywki:-)

Kursy i szkolenia – w zasadzie w 3 lata odbyłam 23 kursy i szkolenia z różnych zakresów. Do najciekawszych należą kurs szybkiego czytania, Trening Zastępowania Agresji, zdobywanie partnerów bussinesowych.

 Działalność społeczna – od 4 lat jestem praktykiem. Udzielałam się łącznie w kilkunastu wolontariatach, prowadziłam sesje coachingowe za darmo, byłam starostą grupy, działałam w Naukowym Kole Pedagogiki Opiekuńczej, Wydziałowej Komisji Stypendialnej, prowadziłam dział poezji w gazecie uniwersyteckiej. W dalszym ciągu recenzuję książki dla czytelni on-line PWN-u Ibuk.pl , piszę do Świata wg Iwony na www.gostyn24.pl oraz koordynuję wolontariatem w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem”, które tak naprawdę mnie wychowało.

Praca – po pierwszym roku dorabiałam fizycznie w firmie produkcyjnej. Na trzecim roku wzięłam sprawy w swoje ręce, zaczęłam opiekować się dzieckiem. Na I roku mgr miałam dodatkowo  drugą pracę jako pomoc edukacyjna (5x w tygodniu). Od kwietnia do maja koordynowałam projektem „Na tropie Dionizosa” w SPOA „Dalej Razem”. Od ostatniego roku studiów pracuję jako coach, prowadząc sesje indywidualne. Przez dwa sezony pracowałam na koloniach jako instruktor kulturalno-oświatowy. Znalazłam swoją drogę życiową; chcę być coachem, zdobywać praktykę i w wyniku tego uzyskać certyfikat International Coach Federation. Trzymajcie kciuki!

Nagrody i wyróżnienia – rok 2011 został okrzyknięty rokiem moich sukcesów! W poniedziałek z kolei składam do działu spraw studenckich wniosek prodziekana ds. studenckich, by przyznano mi tytuł Absolwenta Extra:-)

Sport – na pierwszym roku nie ćwiczyłam nic, tak naprawdę. Raz na jakiś czas zwykłe ćwiczenia. Bieganie tak, lecz dość nieregularnie. Pod koniec drugiego roku zaczęłam biegać znów. We wakacje między drugim a trzecim rokiem biegałam już pół godziny bez przerwy. Od tego czasu zaczęłam podchodzić do tematu bardziej poważnie. Obecnie jestem długodystansowcem, choć kontuzja spowodowała, że moje marzenie przebiegnięcia półmaratonu, a później maratonu nie zostało zrealizowane. W ramach rehabilitacji pokochałam pływanie i Nordic Walking. Niemal wszędzie chodzę pieszo. Epizody z jogą i innym fitnessem wracają raz na jakiś czas 🙂 Sport jest obecny w moim życiu codziennym i to mnie cieszy!

Odżywianie – zaczęłam jeść bardzo zdrowo i regularnie, jestem z siebie dumna!

Blog – na drugim roku zaczęłam prowadzić Blog studentki pedagogiki na Onecie. Miał mieć formę pamiętnika w kwestiach związanych z wolontariatami, zdobywaną praktyką. Z czasem zdobył popularność i coraz więcej z Was zaczęło go odwiedzać. Poznałam innych blogerów i wiele wspaniałych osób!

Akademikowanie – w ciągu 5 lat mieszkałam w 4 akademikach. Pierwszy zamknięto po dwóch latach, później poszłam do drugiego, okazało się, że trzeci jest mega dobrze odremontowany, więc się tam przeniosłam, nie przydzielili mi go, bo za późno złożyłam wniosek i tak wylądowałam w 4 akademiku. Kochałam takie życie studenckie i tą wspólnotę, jaka wytwarzała się wśród mieszkańców. Bywało głośniej i ciszej, weselej i mniej weselej, jednak zawsze przez cały okres studiowania mówiłam, że jestem „dzieckiem akademika” i stworzono mnie, bym tam funkcjonowała. Oczywiście wszystko się zmienia i teraz urzęduję w normalnym mieszkaniu.

Imprezowanie – zawsze byłam typem imprezowicza i przez wiele lat zdarzało się to nawet 7 razy w tygodniu! Wyszalałam się maksymalnie!

Rozwój osobowości i sfera duchowa – mniej więcej na drugim roku studiów zaczęłam intensywną pracę nad sobą. Najpierw skupiłam się korygowaniu swoich wad, wyleczyłam się np. choleryzmu, skrajnej niecierpliwości. Później przyszedł czas na rozgryzanie swoich wcześniejszych doświadczeń. Wreszcie przyszedł okres wzmacniania potencjału (np. zdolności liderskie, umiejętność rozmowy na głębokie, osobiste tematy z osobami, których nie znam). Przez ostatnie 5 lat bardzo poznałam siebie. Kosztowało mnie to niekiedy wiele łez i cierpienia, jednak było warto! Powtarzam zatem, że praca nad sobą jest najbardziej bolesna, acz najbardziej satysfakcjonująca. Z zagubionego dziewczątka stałam się silną kobietą. W dalszym ciągu chcę stawać się coraz bardziej doskonałą, wiem, że to jaka jestem głównie zależy ode mnie i tego się trzymam. To ja Iwona mam największy wpływ na to co robię, co myślę i w jakimś stopniu co czuję. Działam zgodnie z moją życiową dewizą: „jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie”.

 Sfera osobista – wiele moich przyjaźni wyklarowało się, co ważniejsze weszłam w szczęśliwy związek z T., odnalazłam kontakt z rodzicami i siostrą. Nie będę tutaj opisywać tego, co czuję i jakie mam plany. Bądźcie pewni, jestem szczęśliwa!

Jak wynika z powyższego, zadziało się naprawdę wiele! Więcej szczegółów znajdziecie w zakładkach „O mnie”, „O blogu” oraz w poszczególnych wpisach:-) Oczywiście zdarzały się porażki, bo moje życie nie jest usłane różami, lecz to nie wpis o tym.

DZIĘKUJĘ Wam wszystkim za to, że tak mogłam rozwinąć skrzydła! Pozdrawiam 🙂

18 comments

 1. Dziękuję bardzo 🙂
  Ja generalnie jestem osobą bardzo pozytywnie nastawioną do świata, cieszę się, że to widać w postach 🙂
  Nie zostawiłaś linka do swojego bloga? Prowadzisz takowy?:)
  Pozdrawiam!

  Polubienie

 2. Twoi rodzice muszą być z Ciebie bardzo dumni.
  Witam w gronie magistrów:(
  Cieszę się, że też odnalazłaś T. Jednym słowem na prawie wszystkich dziedzinach życia układa Ci rewelacyjnie.
  A co dalej ? Jakie plany ? Bo na pewno już nowe masz !
  Buziaki

  Polubienie

 3. Lui, cieszę się, że znów skomentowałaś mój wpis, ja postaram się bywać częściej u Ciebie:) Tak, rodzice są bardzo dumni, zwłaszcza po absolutorium, gdzie miałam okazję z mównicy dziękować im za wsparcie, a także przecież innym rodzicom! Hmmm, zastanawia mnie dlaczego bo zdaniu „Witamy w gronie magistrów” jest smutna minka?:) Mam rzeczywiście dalsze plany, póki co są owiane tajemnicą, więc proszę o trochę cierpliwości! 🙂 m.in. zdobywać praktyke w coachingu i zrobić certyfikat ICF:)

  Polubienie

  • Hej,
   minka jest smutna, bo dostałam laptopa z hiszpańską klawiaturą. Zmieniłam język na polski ale układ pozostał i nie wiem gdzie są niektóre znaki, które nie istnieją w polskim języku…
   czasami robię pomyłki.
   To dobrze, że masz dalsze plany, byłam ich pewna:)
   Zyczę powodzenia.

   Polubienie

 4. witaj
  dawno mnie tu nie było…
  a jednak miłość do T. trwa -fajnie ze znajdujesz swoje cele i je realizujesz…

  co u mnie ? jeszcze jestem na zakręcie….
  pozdrawiam

  Polubienie

 5. Jestem pod wrażeniem Iwona, wpis ma pozytywną moc i daje motywacje do działania. Ciekawa podróż i fascynujące życie.
  Gratuluje osiągnięć, siły i sukcesu, a najbardziej pasji, bo odnalezienie swojej pasji, to wielka rzecz.

  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s