Czym coaching nie jest?

Zawsze, kiedy ktoś zgłosi się do mnie na coaching, zapraszam na pierwszą, niezobowiązującą rozmowę o tym, czym on właściwie jest. Dlaczego? Ano dlatego, że wiele osób rozumie go w niewłaściwy sposób. Definicja coachingu brzmi następująco: jest to relacja partnerska, w której osoba coachowana przy wsparciu coacha osiąga swoje cele. A teraz napiszę najprościej, jak to możliwe czym coaching nie jest.

Coaching to nie psychoterapia

Psychoterapia skupia się najczęściej na przeszłości oraz deficytach. Coaching natomiast – na tu i teraz, przyszłości i zasobach. Zatem na coachingu nie będziesz rozstrząsać dzieciństwa ani użalać się nad sobą. Owszem, odkryjemy blokady, lecz znajdziesz sposób jak je przełamać.

Coaching to nie trenerstwo

Coaching nie narzuca rodzaju działań, a proponuje je. Ja nie powiem Ci ile razy w tygodniu i jak długo masz ćwiczyć asertywność. Mogę Ci zaproponować pewne zadania domowe, lecz masz prawo z nich zrezygnować.

Coaching to nie mentoring

Jak wynika z definicji – coaching jest relacją partnerską, a zatem coach nie staje na piedestale i nie udziela rad. Od coacha nigdy nie usłyszysz „powinieneś/powinnaś…” czy „ja na Twoim miejscu…”. Nawet mówi się, że jeśli Twój coach nie zna się na Twojej branży, tym lepiej, bo będzie zadawać bardziej trafne pytania. Natomiast nie wyklucza to też tego, by coach znał się na Twojej dziedzinie. Po prostu nie może stanąć w roli kogoś lepszego.

Coaching nie jest relacją przyjaźni

Owszem coacha i klienta łączy więź zaufania, natomiast coach nie będzie na sesji mówić tyle samo, tym bardziej odkrywać swoich tajemnic. Coach ma być bacznym obserwatorem i rozmówcą, podążać drogą obok coachee, a nie prowadzić za rękę.

Mam nadzieję, że bardziej przybliżyłam Wam istotę coachingu oraz znaleźliście granice między nim, a innymi dziedzinami wsparcia czy rodzajami relacji.

 

Literatura:

Czym (nie) jest coaching? Prawdy i mity o coachingu, K. Rybczyńska S., Monostori, M. Zubrzycka-Nowak

2 comments

  1. Psychoterapia nie skupia sie na przeszłości i deficytach. Czasami z pomocą rozważań i analizowania przeszłości rozwiązuje bieżace problemy. Od tego zaczyna się pracę w nurcie psychodynamicznym powstałym z psychoanalizy. W trakcie 150 lat swojego rozwoju terapie psychologiczne bardzo się zmieniły. Terapie takie jak behawioralno-poznawcza, skoncentrowana na rozwiązaniu i inne krótkoterminowe zajmują sie tym co teraz i szukają zasobów. Żadna terapia nie polega na użalaniu sie, ale czasami jest to pierwszy moment, by odreagować napięcia. Klient chce rozwiązać swoje problemy i po to przychodzi. Każda ze szkół psychoterapeutycznych zmieża do celu, ale często inną drogą. Mówi sie, że „psycholog prowadzi klienta tak, gdzie klient chce dojść”. Warto wspomnieć, że coaching szeroko korzysta z dorobku psychologii w tym z wiedzy i wyników badań naukowych i wice wersa. Coach po polsku znaczy trener.

    Polubienie

  2. Nie miałam na myśli tego, że psychoterapia polega na użalaniu się, lecz to, że rzeczywiście bazuje na przeszłości. Wiem doskonale o tym, że ma to na celu rozwiązanie bieżących problemów. Piękna metafora z prowadzeniem za rękę:)
    Dziękuję za komentarz i słuszne uwagi.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s