Kłamstwa i stereotypy o pracy nauczyciela

Obracam się w różnych środowiskach i przyznam szczerze – dostaję szału, kiedy słyszę o stereotypach na temat pracy nauczyciela. Dziś pozwalam sobie wskazać Wam wszystkie kłamstwa, w które wierzy spora część społeczeństwa i opowiedzieć o tym jak to jest naprawdę.

STEREOTYP NR 1. Nauczyciel pracuje mało

– może i etat nauczyciela wynosi 18 godzin, a mój pedagoga szkolnego 24, jednak dodajmy do tego: wielogodzinne rady pedagogiczne, konsultacje z rodzicami, zebrania z rodzicami, uroczystości szkolne poza godzinami swojej pracy, przygotowywanie się do zajęć (niekiedy do jednej lekcji przygotowuję się kilka godzin), godziny kaenowskiego, czyli wynikające z Karty Nauczyciela (tj. do etatu dwie dodatkowe godziny bezpłatne, które muszą być odbywane z konkretną grupą, ja mam je na świetlicy)

STEREOTYP NR 2. Nauczyciele wychodząc z pracy mają ‚wolne’

Czytaj powyżej. Każdy nauczyciel jest zobowiązany do uczestnictwa w życiu szkoły i nieważne czy jest to piątek wieczorem czy nie. Poza tym wychowawca odbiera telefony od rodziców w zasadzie o każdej porze dnia.

STEREOTYP NR 3. Nauczyciel ma mnóstwo wolnego: wakacje, ferie, święta itd.

Owszem, zgadzam się. Nie mniej jednak zmienia się to z okazji wprowadzenia dyżurów świątecznych. Ja między dmuchaniem balonów, a smażeniem kotletów na sylwestra pilnowałam w szkole dzieci. Całe zaś letnie wakacje robiłam materiały na same zajęcia wychowawcze, a gdzie dopiero na codzienne lekcje?

STEREOTYP NR 4. Nauczyciele dużo zarabiają

Wpadłam kiedyś na stronę, w której było napisane jak wiele tysięcy na miesiąc zarabia każdy nauczyciel na różnym etapie stażu. Oczywiście w komentarzach powstała burza. Ja osobiście takiego nauczyciela nie znam, który tak wielkie kokosy zbija. Sprawa kolejna: szeroko pojęte materiały dydaktyczne. Bardzo często nauczyciele kupują je sami lub też przedmioty na to, by samodzielnie je zrobić.

STEREOTYP NR 5. Nauczyciele nic nie potrafią

Kto miał do czynienia z dziećmi, ten wie, że pytają dosłownie o wszystko. Znam polonistkę, która do jednej lekcji w liceum przygotowywała się 3 dni, żeby znać odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie mogą zadać młodzi. Wszyscy poza tym wiemy, że świat bardzo szybko się zmienia. Nie da się nauczyć raz jakiegoś tematu np. na studiach i powtarzać go jak mantrę z każdą klasą. Nauczyciele muszą mieć rozległą wiedzę, dodam, że ja muszę być obcykana m. in. ze wszystkich przepisów prawnych i umieć je zastosować w praktyce.

STEREOTYP NR 6. Nauczyciele kładą nacisk tylko na wyniki

W dużej mierze zależy to od szkoły. Ja pracuję w bardzo, bardzo trudnym środowisku. Ja staram się kłaść większy nacisk na to, by młody człowiek jak to się kolokwialnie mówi wyszedł na ludzi.

STEREOTYP NR 7. Nauczyciele uczą wiedzy teoretycznej, a nie umiejętności, postaw itd

A widzicie, zależy jacy nauczyciele! W naszej szkole kładzie się nacisk chociażby na podawanie celu lekcji w języku ucznia, to jest odnoszenie od razu wiedzy zdobytej na zajęciach do praktyki. Ponadto ja specjalizuje się w prowadzeniu zajęć na temat tego jak reagować na przemoc, być asertywnym, radzić sobie ze stresem/gniewem, wzmacniać poczucie własnej wartości itd.

STEREOTYP NR 8. Najgorsze są dzieci nauczycieli

No tak, nauczyciel widzi więcej niedociągnięć u swoich pociech w sprawach dydaktycznych oraz więcej trudności ogólnie. Czy nie lepiej jest jednak wiedzieć i być bardziej wyczulonym, niż nie wiedzieć w ogóle. Znam dzieci nauczycieli, którzy są naprawdę świetnymi ludźmi, o ile tylko skrzywienie zawodowe nie wchodzi  grę.

 

Jak nie raz się zdążyliście przekonać, punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Ja jestem nauczycielem i zupełnie inaczej postrzegam wszystkie rzeczy. Pamiętajmy jednak, że stereotypy i generalizacje nigdy nie są dobrą drogą do myślenia o jakiejś grupie osób.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s