Jak zdobyć doświadczenie zawodowe na studiach?

Każdy z nas zna wiele osób, które ukończyły studia i nie mogą znaleźć pracy w zawodzie. Zazwyczaj – mówią – brakuje im doświadczenia. Sama niejednokrotnie słyszałam, że wymagania pracodawców to przykładowo stopień mgr i minimum 3 lata doświadczenia. Z pozoru osoby świeżo po obronie nie mają szans, a ja Wam dziś udowodnię, że jednak tak.

Artykuł ten napisałam z myślą o tych, co chcą zrobić wszystko, by znaleźć pracę. Dlatego, jeśli tkwisz w przekonaniu, że można ją znaleźć tylko po znajomości lub z innych powodów „nie da się i już” – proszę nie czytaj dalej.

Ja zaczynając studia pedagogiczne jeszcze dokładnie nie wiedziałam o co w tym wszystkim chodzi. Dziś pracuję jako pedagog szkolny w dość trudnej dzielnicy Wrocławia i mogę z ręką na sercu powiedzieć – znalazłam pracę marzeń (oczywiście bez żadnych znajomości). Poniżej publikuję rady zbudowane na bazie moich doświadczeń i od razu podkreślę, że nie dają one gwarancji zatrudnienia. Czy zwiększają na to szanse? Odpowiedz sam (a).

  1. Zostań wolontariuszem – o tym, gdzie ja działałam przez kilka lat przeczytasz w zakładce „Działalność społeczna i zawodowa”
  2. Zdobądź dodatkowa praktykę – wiele firm i przedsiębiorstw ją umożliwia
  3. Znajdź pracę powiązana z Twoim zawodem – nawet kilka godzin tygodniowo czy na wakacje. Ja szukałam na sezon pracy jako wychowawca kolonijny, a jako, że miałam już doświadczenie z wolontariatów – od razu awansowałam na instruktora kulturalno-oświatowego. Łącznie wyjechałam w tej roli 3x latem i tym samym pracowałam z kilkoma tysiącami dzieci i młodzieży w wieku od 6-21 lat, najczęściej z rodzin dysfunkcyjnych. Poza tym, na studiach opiekowałam się dorywczo dzieciakami albo dawałam im korepetycje.
  4. Uczestnicz w szkoleniach – ja zrobiłam ich na studiach sporo, co jest wypisane <TUTAJ> Większość oczywiście darmowych. Po prostu szukałam ich na wielu stronach internetowych, jako wolontariuszka SPOA Dalej Razem, miałam dostęp do jeszcze większej ilości, niż ludzie nie działający w żadnym stowarzyszeniu. Miałam okazję słuchać w głównej mierze praktyków od lat zajmujący się danym tematem.
  5. Zostań uczestnikiem koła naukowego – mam na myśli nie takie, które zajmują się wyłącznie teorią, lecz praktyką. Ja działałam przez 4 lata w Naukowym Kole Pedagogiki Opiekuńczej, współdziałałam z rodzinami zastępczymi i miałam możliwość poznać ich funkcjonowanie.
  6. Uczestnicz w konferencjach, seminariach – poznawaj tam ludzi, wymieniaj się doświadczeniem, słuchaj osób, które w danej materii są fachowcami.
  7. Pomyśl o dodatkowych studiach, kursach – ja bardzo długo odkładałam pieniądze na podyplomówkę z oligofrenopedagogiki, a dziś jestem zatrudniona dodatkowo w gimnazjum na tym stanowisku.
  8. Czytaj – książki, artykuły, strony internetowe, blogi – rozszerzaj swoje pole widzenia, zbieraj nowe informacje. Ja nigdy nie zapomnę książki „Dziwne, niepojęte, autystyczne dziecko” Delacato, który wiele lat pracował z dziećmi z autyzmem i opisał to w sposób mistrzowski.
  9. Orientuj się na rynku pracy – pytaj osób, którym się udało jak to zrobiły, przeglądaj nie tylko oferty umieszczone na stronach www, ponieważ nie wszystkie wolne wakaty są w sieci ogłaszane

Podsumowując, można zdobyć doświadczenie na studiach? Można! I jeśli dobrze zorganizuje się czas, nie trzeba wcale rezygnować z imprezowania, życia w akademiku  (gdzie możliwości do tego jest od groma), dobrych wyników na studiach i dbania o relacje z bliskimi. Wystarczy znaleźć w sobie silną motywację i upór oraz działać, działać, działać. Powodzenia!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s