Przemoc w rodzinie – definicja i rodzaje

Przemoc w rodzinie wciąż budzi wiele kontrowersji. Różne osoby mają różne stanowiska i nierzadko dochodzi na tym tle do żywej dyskusji. Sama jako pedagog nie cierpię rozmawiać z ludźmi, które mają inne zdanie niż ja na temat bicia dzieci. Dziś rozpoczynam dla Was, Drodzy Czytelnicy, cykl artykułów na temat przemocy domowej. Będę prezentować nie tylko swoje zdanie, lecz przede wszystkim fakty i aspekty prawne. Posiłkowałam się przede wszystkim wiedzą praktyczną, teoretyczną wyniesioną ze studiów i książkami (Przemoc wobec kobiet w rodzinie, A. Woźnica oraz Toksyczni rodzice, S. Forward), które stanowią dla mnie majstersztyk w tej dziedzinie. Głęboko wierzę, że wielu z Was zdobędzie nowe informacje i zobaczy to wszystko być może z nowej perspektywy, a przede wszystkim będzie reagować na cierpienia innych. Wpisy z tej tematyki będą się pojawiać około raz na miesiąc. Zapraszam!

Definicja przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie – każde zachowanie wobec osoby bliskiej, które ma na celu utrzymanie nad nią władzy i kontroli. Jest to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił działanie przeciwko członkowi rodziny naruszające jego godność, wolność oraz podstawowe prawa powodujące cierpienie i szkody.

Przemoc w rodzinie charakteryzuje się tym, iż:

 • jest intencjonalna, zamierzona, celowa – nie istnieje coś takiego, że ktoś ‚niechcący’ kogoś np. uderzył,
 • ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary,
 • odbywa się w warunkach nierównowagi sił – sprawca wykorzystuje przewagę (fizyczną, psychiczną, ekonomiczną) nad ofiarą,
 • narusza prawa ofiary,
 • powoduje cierpienie i krzywdę ofiary,
 • naraża zdrowie (psychiczne, fizyczne) i życie na poważne szkody.

Przemoc w rodzinie nie jest incydentalna, zazwyczaj ma charakter długotrwały i cykliczny. W Polsce corocznie dochodzi do kilkuset zabójstw na tle przemocy w rodzinie. Przemoc nie zawsze pojawia się od razu, niekiedy jej początek ma miejsce dopiero po wielu dobrze spędzonych latach. Wydarzeniem ją inicjującym może być ślub, narodziny dziecka, zamieszkanie razem. Przemoc domowa najczęściej krzywdzi dzieci, a wśród dorosłych w małżeństwie czy konkubinacie aż 90% ofiar stanowią kobiety.

Formy przemocy

 • Przemoc fizyczna – każde zachowanie sprawiające ból fizyczny ofierze, uszkodzenie jej ciała, pogorszenie jej zdrowia lub pozbawienie ją życia.
 • Przemoc psychiczna – każde zachowanie, które zmniejsza poczucie własnej wartości ofiary, wzbudzanie w ofierze strachu oraz pozbawienie jej poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem.
 • Przemoc seksualna – każde zachowanie zmuszające ofiarę do podjęcia niechcianych zachowań o charakterze seksualnym lub zdeprecjonowanie jej seksualności.
 • Przemoc ekonomiczna – każde zachowanie uzależniające ekonomicznie ofiarę od sprawcy.
 • Zaniedbanie – naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich, np. rodziców wobec dzieci czy osób dorosłych wobec seniorów.

Przemoc w rodzinie nie jest zjawiskiem marginalnym, jest najczęściej popełnianym przestępstwem po przestępstwach przeciwko mieniu i życiu. Zdarza się częściej niż przemoc obcych ludzi na ulicach, w miejscach publicznych. Uszkodzenia ciała kobiet najczęściej pojawiają się na skutek przemocy domowej, częściej niż w przypadkach wypadków, napadów dokonanych przez nieznajomych.

Rodziny, w których występuje przemoc to niekoniecznie takie z tzw. ‚niższych warstw społecznych’, w których sprawca jest alkoholikiem, osobą chorą psychicznie czy niezrównoważoną emocjonalnie. Przemoc zdarza się w każdej warstwie, wśród różnych ludzi.

Wiele ofiar przemocy nie zdaje sobie sprawy z tego, że nimi są. Wiele z nich odwrotnie – wie o tym, jednak nie zmienia swej sytuacji. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są tego skutki? Co konkretnie oznacza każdy z wyżej wymienionych rodzajów przemocy? Dowiecie się z kolejnych wpisów.

Przemyślenia?

 

Literatura:
Przemoc wobec kobiet w rodzinie, A. Woźnica

2 comments

 1. U mnie sie tak właśnie wydarzyło, 6 lat w miare normalnego związku, ciąża, ślub,dziecko…trach. Rozwód. Jaki cel ma przemoc po tylu latach? Nie zrozumiem nigdy. Psycholog mi powiedzial, ze przez tyle lata gral…mozna grać tyle lat? A moze psychopata? Wiele , ba nawet bardzo wiele pasuje to mojego PANA. Co kieruje ludźmi ze wywołuje u nich przemoc? Ślub i narodziny to powód do tego aby miec władzę nas nami? Brak slow

  Polubienie

  • Przemoc tak naprawdę nigdy nie ma celu, a na pewno nie ma dobrego celu. Można grać tyle lat i nie być psychopatą, ale przecież nie diagnozuje się tego u lekarza i ktoś może mieć cechy psychopaty, a w rzeczywistości nigdy do końca nie będziemy o tym wiedzieć.
   Najczęściej przemocowcy to ludzie z rodzin przemocowych, a powodów może być kilkaset.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s