Emocja pod tytułem GNIEW

Gniew – emocja, którą zna każdy człowiek. Pozornie może nam przysporzyć wielu problemów i najlepiej, gdyby w ogóle nie istniał.

Co to ten gniew?

Kiedy byliśmy mali, wmówiono nam, że uczucie gniewu jest złe. Gniew to emocja (nie zachowanie) jak każda inna: radość, smutek, euforia. Jest zatem czymś naturalnym, bowiem jak się dziś okazuje; nie ma emocji złych i dobrych, wszystkie są naturalne. Chodzi bowiem o to co zrobimy z tą emocją, jak ją przetworzymy, jakie po niej podejmiemy działania. Sam gniew nie jest zły, natomiast zachowanie po nim, nasza reakcja może być nieprawidłowa. Dajmy sobie prawo do tego uczucia, nie wypierajmy go, nie uciekajmy przed nim. Jest nieprzyjemne, ale nie zrobi nam przecież krzywdy.

Pomyśl, że gniew może być dla nas bardzo dobry – to on czasem nam mówi o czymś, co nie zawsze  dostrzega rozum. Np. gniew pojawiający się w zaciętej dyskusji czy negocjacjach może (a nie musi) informować nas o tym, że naruszane są nasze granice psychiczne. Traktuję go zatem czasami jako czerwony alarm.

Prowadzę z dzieciakami w mojej szkole dużo zajęć warsztatowych także na ten temat. Ważne jest, by dać sobie prawo do złości, gniewu i być w pełni świadomym tego, w jakich momentach te uczucia w nas przebywają. W jakich najczęściej sytuacjach wydobywa się z Ciebie gniew? Zastanów się, zapisz. Ja najbardziej wściekam się, kiedy coś idzie nie po mojej myśli, nie mogę czegoś znaleźć albo widzę jak ktoś wyrządza krzywdę dziecku.

Gniew na kogoś można wyrazić w sposób agresywny, aluzyjny (nie wprost) i asertywny. Zastanów się w których dokładnie momentach swój gniew wyrażasz agresywnie, kiedy zamiast powiedzieć bezpośrednio dajesz ciętą uwagę, a może zawsze prezentujesz asertywną postawę?

O tym, jak możemy sobie radzić bądź nie radzić z tą emocją lub także ze stresem, bo te dwa pojęcia są ze sobą ściśle powiązane – napiszę osobny wpis 🙂

Pozdrowienia dla wszystkich Gniewoszy 🙂

Jak radzić sobie ze stresem i z gniewem

Literatura: H. Robinson, Gniew

 

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s