Jak uczyć się zgodnie ze swoim typem inteligencji?

Niegdyś nie zwracano na to uwagi. Dziś wiemy, że człowiek posiada różne typy inteligencji. Inteligencja może być rozumiana jako: „zdolność poznawania, rozumienia” (Petit Larousse). Warto wiedzieć który typ dominuje u Ciebie, Twojego dziecka czy ucznia, ażeby do tego dobierać metody i środki pozwalające mu jak najefektywniej przyswoić wiedzę.

Wyróżniamy 7 rodzajów inteligencji (Garnder)

 1. Inteligencja racjonalna i matematyczna (logiczna) – nazywana inteligencją porządku i sekwencji. Nie jest powiązana tylko z liczbami, lecz także z symbolicznym przedstawianiem świata.
  Jak się uczyć, gdy ten typ inteligencji jest dominujący? Przedstawiać/otrzymywać wiedzę w postaci symboli, prezentacji matematycznej i graficznej, np. pojęcie ciężaru postrzegane jest w postaci kilogramów, odległości – w postaci kilometrów.
  U kogo dominowała? C. F. Gauss, który stworzył krzywą Gaussa występującą w przyrodzie.
 2. Inteligencja wizualna i przestrzenna jest zdolnością manipulowania światem przestrzeni, wyobrażania ich sobie.
  Jak się uczyć, gdy ten typ inteligencji jest dominujący? Najlepiej jest zobaczyć rzeczy, o których mowa lub wyobrazić je sobie, pomagać zatem tutaj będzie plastyczny opis danego zjawiska.
  U kogo dominowała? Michał Anioł – potrafił po kilku minutach oglądania obrazu odtworzyć go z pamięci uwzględniając wszystkie szczegóły. Posługują się nią żeglarze rozpoznający dany ląd po kształcie gór, Eskimosi wiedzący którędy iść w śnieżycy na podstawie pochyłości terenu, a także osoby niewidome, które po stukaniu laską po terenie, są wstanie wyobrazić sobie gdzie się znajdują.
 3. Inteligencja werbalna i słuchowa (lingwistyczna) – opiera się na fonacji, składni, semantyce, subtelności słów. (Jeśli połączyć ją z inteligencją matematyczną powstanie retoryka.)
  Jak się uczyć, gdy ten typ inteligencji jest dominujący? Wysłuchać informacji i wygłosić je głośno lub tylko w myślach,powtarzać swoimi słowami.
  U kogo dominowała? U większości wielkich mówców, pisarzy, poetów i humorystów.
 4. Inteligencja muzyczna i rytmiczna – pozwala wyobrazić sobie brzmienie instrumentów i wprowadzać je w harmonię.
  Jak się uczyć, gdy ten typ inteligencji jest dominujący? Można wystukiwać rytm ucząc się lub przetwarzać treści na formę wierszowaną, śpiewać to, rapować etc.
  U kogo dominowała? Mozart – grając w bilard słyszał symfonie; Straus – spisywał muzykę, którą słyszał
 5. Inteligencja kinestetyczna (fizyczna) – inteligencja ruchu, koordynacji; postrzeganie siebie w przestrzeni, posługiwanie się swoim ciałem jak instrumentem
  Osoby posiadający tą inteligencję potrafią rozłożyć i złożyć budzik bez instrukcji.
  Jak się uczyć, gdy ten typ inteligencji jest dominujący? Za pośrednictwem ruchu, kiedy coś dotyka, manipuluje czymś, wizualizując siebie w ruchu
  U kogo dominowała? John McEnroe – doskonale uderzający piłkę; mim Michael Courtemanche tworzący ze swojego ciała iluzję, linoskoczki, mechanicy, stolarze.
 6. Inteligencja intrapersonalna – potrzeba samotności, praca indywidualna.
  Jak się uczyć, gdy ten typ inteligencji jest dominujący? Zapewnić samotność, czas, ciszę, spokój, możliwość przemyślenia wszystkiego.
  U kogo dominowała? Rimbud – medytujący pustelnik, poeci, samotnicy; Tournesol – geniusz w swoim laboratorium, stroniący od wystąpień publicznych.
 7. Inteligencja interpersonalna – zdolności komunikacyjne.
  Jak się uczyć, gdy ten typ inteligencji jest dominujący? Przegadać z kimś rzeczy, których trzeba się nauczyć.
  U kogo dominowała? Winston Churchill, Gandhi, którzy potrafią zrozumieć masy, Napoleon motywujący innych do walki, Ludwik XVIII słynący z umiejętności czytania w duszach innych; Talleyrand, De Gaulle, Rene, Levesque

Każdy z nas dysponuje każdym typem inteligencji, obserwując siebie możemy stwierdzić który dominuje i wykorzystywać go w praktyce. Ja mam najbardziej rozwiniętą inteligencję interpersonalną i będąc na studiach spotykałam się z kolegami i koleżankami, by wspólnie uczyć się obszernych zagadnień (oczywiście po tym jak też wcześniej się ich uczyłam, co by nie iść na żywioł!) Ba! Świadomość swoich niedoskonałości także pozwala nam lepiej funkcjonować w otaczającym świecie. Ja np. posiadam śladowe ilości inteligencji wizualnej i przestrzennej, przez co częściej niż inne osoby używam GPS-a i map 🙂

Jak uczyć się zgodnie ze swoim typem inteligencji

Literatura:
Ch. Drapeau, Jak uczyć się szybko i skutecznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s