Jak spędzać wakacje z dziećmi?

Po pierwsze – warto zadać sobie pytanie, czemu ma służyć wyjazd z dziećmi w inne miejsce? To, że dorośli chcą odciąć się od pracy jest wiadome, ale co z tymi dzieciakami? Czy Waszym głównym założeniem jest wzmocnienie więzi rodzinnej czy rozpieszczanie dzieciaka do granic możliwości? Oto moje rady na urlop!

Jak spędzać wakacje z dziećmi?

 1. Organizuj czas dziecka – dziecko nie zawsze samo wymyśli sobie zabawę, niekiedy dorośli muszą mu w tym dopomóc. „Nuda to stan umysłu.” Na swoich wakacjach spotkałam się z rodzinami, które wspaniale dbały o to, by dziecko miało co robić. Świetne było np.:  budowanie zamków, dołów, granie w karty, gry planszowe, zabawa w państwa miasta, zbieranie muszelek i kamyczków, robienie wspólnych zdjęć, rysowanie, czytanie książeczki dziecku albo po prostu rozmawianie ze sobą.
 2. Zadbaj o aktywność fizyczną – serce rosło, kiedy widziałam na wakacjach rodziców grających z dziećmi w piłkę, jeżdżących na rolkach i rowerze (dziecko na małym rowerku lub foteliku), puszczających latawce, spacerujących. Bezcenny był widok mamy, taty i trójki dzieciaków rozgrywających mecz piłki nożnej na plaży. Bezcenny był widok ojca zachęcającego uczącą się chodzić córeczkę do „ścigania się z nim” po kilka metrów. Bezcenne było spotkać biegających 12-letnich chłopców witających się ze mną, jak biegaczom przystało i widzieć ojca zachęcającego maluszka do kontaktu z wodą.
 3. Odżywiaj dziecko zdrowo – gotuj najlepiej sam lub wybieraj wysokoodżywcze posiłki zamiast fastfoodów, ograniczaj słodycze i inne zachcianki dziecka. Powinno ono jeść jak najwięcej owoców i warzyw.
 4. Przygotowuj drugie, pożywne śniadania – pamiętaj o posiłkach co 3, 4 godziny. Lepsza od batona będzie zawsze zwykła kanapka.
 5. Dawaj dziecku dużo wody – nie coli, mirindy czy sprite, tylko wody, zwłaszcza w upalne dni.
 6. Dawaj przykład zbierając śmieci i zachęcaj dziecko do tego – to żaden problem wziąć ze sobą reklamówke jednorazową, wrzucać do niej odpadki i wychodząc wrzucić do kosza. Cieszę się, że wiele rodzin w taki sposób postępowało. Egzekwuj od dziecka wyniesienie np. papierka do kosza, gdy dziecko samo gdzieś go zostawi.
 7. Pamiętaj o zasadach i konsekwencjach – na szczęście w sklepie zdarzyło mi się stanąć obok matek, które do swoich dzieci powiedziały „nie kupię ci tego, bo masz w domu” lub”możesz wybrać jedną rzecz”. Wakacje to nie rozpuszczanie dziecka jak dziadowskiego bicza. Trzeba mieć to na uwadze.
 8. Dbaj o optymalny sen dziecka, ciszę i spokój – brawo dla rodziców, którzy wychodzili z koncertu z dziećmi zasypiającymi na ramionach zamiast trzymać je do końca, by sobie muzyki posłuchać.
 9. Prawidłowo i asertywnie komunikuj się z dzieckiem – mów do niego konkretnie, stanowczo i zarazem ciepło. Nie krzycz.
 10. Zaplanuj podróż, zwłaszcza powrót – większość z nas zna datę swojego powrotu, bilety PKP można przecież kupić internetowo. W Internecie można również sprawdzić na których drogach są utrudnienia, jeśli wybieramy się samochodem.
 11. Zostawiaj pieniądze na „czarną godzinę” – nie wydawaj wszystkiego co do grosza. Zostaw sobie zawsze chociaż kilkadziesiąt czy kilkaset złotych na tzw. sytuacje losowe.
 12. Nie pal przy dziecku – dziecko uczy się przez modelowanie – nawet mówiąc mu, że jest to złe, dajesz przykład i uczysz nawyków. W przyszłości może to robić, bo nie będzie znało np. innego sposobu radzenia sobie ze stresem.
 13. Nie pij przy dziecku alkoholu – jak wyżej
 14. Nie przeklinaj przy dziecku – jak wyżej
 15. Bądź pozytywnie nastawiony – do innych ludzi, jak i do samego siebie i pociechy. Ciesz się z wyjazdu z dzieckiem, kiedy masz taką okazję, by spędzić z nim tyle czasu?
 16. Dawaj dziecku zadania adekwatne do jego wieku i możliwości
 17. Chroń skórę dziecka przed poparzeniami słonecznymi i udarem – dziecko nie może przebywać na słońcu całymi dniami, musi mieć zasłoniętą głowę chustką czy kapeluszem; balsam do opalania powinien chronić przed promieniami UVA i UVB, ja w tym roku wybrałam wodoodporny 30  i byłam zadowolona
 18. Ubieraj dziecko adekwatnie do pogody – warto pamiętać też o tym, że dzieci zazwyczaj więcej się ruszają od dorosłych, więc w ubraniu identycznym, jak nasze może im być za ciepło.
 19. Kupuj dziecku konstruktywne zabawki – lepiej wybrać książeczkę, zabawkę edukacyjną czy zwykłego pluszaka/lalkę niż chodzącego samodzielnie robota, na które dziecko się tylko patrzy.
 20. Dbaj o bezpieczeństwo dziecka – przechodź na zielonym świetle, prowadź ostrożnie samochód, trzymaj dziecko z dala od jezdni, by na nią nie wpadło.

Mam nadzieję, że stosujecie te zasady, a przynajmniej część z nich, a może jest jeszcze coś, na co zwracacie uwagę?

Czytaj także wpis: Jak NIE spędzać wakacji z dziećmi?

Jak spędzać wakacje z dziećmi

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s