Dlaczego klasa staje się trudna? Cz. I

Klasa szkolna to grupa, a grupa to żywy organizm, który rośnie, dojrzewa i rządzi się własnymi prawami. Jak to się dzieje, że jedne klasy są dla nauczycieli łatwe, przyjemne i „do rany przyłóż”, a inne całkowicie nie? Co ma na to wpływ?

Zastanówmy się co może powodować, że klasa stanie się trudna?

 1. Organizacja dnia – ma znaczenie czy najpierw uczniowie mają W-F i się wyszaleją czy pod koniec dnia mają matematykę – czasem wtedy zmęczenie daje się we znaki i mogą rozrabiać. Małe dzieciaki na świetlicy szkolnej, jeśli siedzą tam niekiedy do 17 wariują, bo chcą już wrócić do domu. Kiedy mamy jakieś konkursy i występuje zmiana sal lekcyjnych i całej organizacji zajęć – dzieje się potem różnie.
 2. Miejsce – przerwa na boisku i przerwa na szkolnym korytarzu robi szaloną różnicę, głównie dla tych, którzy by chętnie pograli w nogę. Ich frustracje, kiedy tego nie mogą robić niekiedy przenoszą się na lekcje. Wpływ ma także to, jakie jest rozmieszczenie ławek w klasie etc.
 3. Pogoda – uczniowie nie maja tego świadomości, lecz ja wiem, że w dni, kiedy jest zmiana ciśnienia jestem najczęściej wzywana do uczniów nieprzestrzegających zasad.
 4. Nowy nauczyciel – wbrew pozorom dzieciaki nie lubią za dużych zmian. Zdarza się, że z tęsknoty za wcześniejszym nauczycielem dokazują na lekcji następnemu.
 5. Lekcje postrzegane jako mniej przydatne – niestety, takie myślenie występuje nie tylko u młodych, ale także u rodziców, jak i niektórych nauczycieli. A przecież np. muzyka stymuluje nasze obydwie półkule mózgowe 🙂
 6. Sabotaż ze strony klasy – prowokatorów – niektórzy celowo przejawiają agresję czy nie wykonują poleceń, zdarzyło mi się nieraz pracować z takimi, którzy zaklinali się, że wygryzą nauczyciela z miejsca pracy choćby nie wiem co.
 7. Złe traktowanie ze strony nauczyciela – nie każdy jest idealny, warto się zastanowić co to znaczy ‚złe traktowanie’?

Jak widać, przyczyny mogą tkwić zarówno w uczniach, nauczycielach, jak i czynnikach zewnętrznych, które mają wpływ na funkcjonowanie dzieci i nastolatków. Często przyczyna leży nie tylko po jednej stronie, więc nie warto kolokwialnie ‚wieszać psów’ na kimś, tylko zastanowić się w jaki sposób można to zmienić. Jakieś refleksje w związku z powyższym? 🙂

PS. Zastanawiam się czy nie publikować wpisów częściej niż 2x w tygodniu. Po prawej stronie na blogu umieściłam super szybką, krótką ankietę i będę szalenie wdzięczna, jak pomożesz mi znaleźć odpowiedź 🙂

dlaczego-klasa-staje-sie-trudna-1

Literatura:
B. Rogers, Trudna klasa

9 comments

 1. Świetny wpis! Mam taką idealistyczną wizję nauczycieli- pedagogów, którzy czytają, poznają i chcą zmieniać zachowania uczniów, a nie tylko „obrażają się” na „tych złych”. Wszystko gdzieś ma swoje źródło. Ja, niestety, mam takie mieszane wspomnienia z okresu szkolnego. Wspominam swoich nauczycieli jako mało od siebie wymagających. Niestety.

  Polubienie

  • Dziękuję! 🙂 Ja należę do takich nauczycieli, którzy nie spoczywają na laurach i wciąż nad sobą pracują, by było lepiej – dowiadują się, szkolą, czytają. Nawet z rozmowy z kuratorem czy rodzicem wyciągam wiele wniosków dla samokształcenia. Wiesz, to zależy wszystko od osoby, szkoda, że masz złe doświadczenia, ale ja też takie mam! Każdy powinien pracować nad sobą, nie tylko nauczyciel 🙂 Pozdrawiam ciepło 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s