Rozwód – jak go przeżyć?

Po śmierci jednego ze współmałżonków rozwód jest najbardziej stresującym zdarzeniem w życiu człowieka. Niektórzy traktują rozwód jak stłuczenie szklanki, czyli coś, co się stało nagle i szybko. Rejestrują tylko brzęk stłuczonego szkła i jego rozrzucone kawałki. Nie pamiętamy przecież jak szklanka spadała, czy leciała bokiem czy obracała się wokół własnej osi. Szklankę zamiatamy i nie ma po niej śladu, a rozwód nie na tym polega. Osoby, które przeżyły rozwód twierdzą, że spowodował go przynajmniej 2-letni konflikt.

Rozwód nie kończy związku między współmałżonkami, lecz zmienia go. Ze współpracy powstaje relacja przeciwstawna. Istnieje również tzw. faza przejściowa – stara relacja się rozpadła, a nowej jeszcze nie stworzono.

Istnieją różne sposoby przeżywania poczucia krzywdy, np.

 1. Agresja i chęć zemsty – krzyki, działania agresywne i przemocowe
 2. Cierpiętnictwo – afiszowanie się przed innymi ludźmi swoimi doświadczeniami, mówienie cały czas o tym, jak jest komuś źle
 3. Obwinianie (byłego) małżonka – takie przeżywanie krzywdy wpływa na relacje i może mieć negatywne skutki. No, ale skoro się pojawia to znaczy, że jakieś korzyści z tego muszą być, np. przekonanie, że jest się lepszym od tego, co skrzywdził, wzbudzenie zainteresowania innych, niepodejmowanie ryzyka działania lub zmiany, nieponoszenie odpowiedzialności za to, co się dzieje. Nieświadomie zatem, mimo negatywnych konsekwencji w relacjach, pielęgnuje się swoje poczucie krzywdy. Pierwszym krokiem jest więc uświadomić sobie, że pielęgnuje się je w sobie.

K. Jabłoński sformułował rady dla osób w trakcie rozwodu lub po nim:

 1. Ułóż swoją opowieść i podziel się nią lub jej fragmentami z innymi
  Możesz sobie wyobrazić, ze opisujesz ją w liście do bliskiej osoby, odpowiedz sobie na pytania, zapisz je. Pozwoli Ci to w przyszłości być bardziej przygotowanym.
 2. Nie udawaj więcej niż potrzeba
  Nie musisz przyklejać sobie uśmiechu do twarzy. Jeśli będąc w towarzystwie poczujesz np. znużenie, mdłości, niepokój, napięcie mięśni, senność – wyjdź.
 3. Wyrażaj swoją złość – oczywiście w sposób konstruktywny
 4. Uznaj swoją bezsilność i zmień oczekiwania w stosunku do byłego męża/żony
  P. Jabłoński ma tu też na myśli uznanie bezsilności wobec praw rozwojowych dzieci (małe dziecko nie rozumie, że rodzic potrzebuje czasu dla siebie, nadmiernie koncentruje uwagę na sobie)
 5. Nie zadręczaj się myślami jaka/jaki powinnaś/powinieneś być i jaka jesteś
 6. Szukaj bezpiecznych stronników
  Warto unikać stronników, którzy podsycają waszą złość na żonę/męża, a kiedy będziesz tylko i wyłącznie opowiadać o rozwodzie, znajomi po czasie mogą stwierdzić, że tak naprawdę spotykasz się z nimi by przy nich mówić do siebie
 7. Nie szukaj od razu nowych romansów – może to okazać się niebezpieczne
 8. Wypisz na kartce jakie masz korzyści i straty z obecnie przyjętej postawy np. z agresywnej, cięrpiętniczej czy obwiniającej
 9. Wyobraź sobie siebie po rozwodzie;
  miejsce, w którym mieszkasz, z kim,  co w nim robisz, jak ono wygląda. Zastanów się co się zmieniło, a co pozostało w Twoim życiu.
 10. Zastanów się nad psychoterapią
  Być może ona pozwoli Ci dojść do pewnych wniosków i uporać się z trudnymi emocjami

Oczywiście, każdy przypadek jest inny i należy go rozpatrywać indywidualnie, a nóż, któraś z tych rad okaże się dla Ciebie pomocna! Ja oczywiście rozwodu nie przeżyłam i staram się nie radzić, gdy czegoś nie doświadczyłam na własnej skórze, lecz pracuję z dziećmi i to o nich w kontekście rozwodu rodziców będę pisać nie jeden raz. Stąd taki wpis wprowadzający 🙂

rozwod-jak-go-przezyc

Literatura:
K. Jabłoński Rozwód. Jak go przeżyć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s