Jak rozmawiać z rodzicami? Cz. II

Witajcie!

Rozmowa z drugim człowiekiem może być niekiedy bardzo trudna. Zwłaszcza, gdy pracuje się na stanowisku nauczyciela i kontakt z rodzicem ucznia musi być stały. Pierwszą część w jaki sposób prowadzić rozmowy pisałam <TUTAJ> Dzisiaj chcę podzielić się z Wami drugą porcją wskazówek 🙂

Jak rozmawiać z rodzicami?

Oto one:

  1. Traktuj rodzica po partnersku – łatwo nam oceniać innych, jako nauczyciele czasem robić to musimy, widząc, że dziecko nie ma śniadań -możemy wnioskować, że opieka rodzica nie jest właściwa. Staraj się jednak być na równi z rodzicem, bo gramy do tej samej bramki – o dobro dziecka. Ustalajcie wspólnie działania, które będą sprzyjać prawidłowemu rozwojowi ucznia.
  2. Wskaż konsekwencje działań dziecka – np. jeśli dziecko dokucza innym, powiedz, że innym dzieciom jest przykro; jeśli się wygłupia na lekcji – uniemożliwia naukę innym i sobie, jeśli kogoś bije – zagraża bezpieczeństwu innym dzieci. Rodzic musi wiedzieć co jest skutkiem zwłaszcza nieprawidłowych zachowań.
  3. Pamiętaj o mowie ciała – patrz prosto w oczy, bądź wyprowstowany, nie zajmuj się wtedy innymi sprawami. Gestami i pozycją ciała pokaż, że zależy Ci na tym, by wysłuchać i odpowiedzieć na to, co powie rodzic.
  4. Nie podważaj autorytetu innych nauczycieli – rozmowa nie może się zamienić w plotkowanie o współpracowniku. Lepiej powiedzieć, że zbada się również drugi punkt widzenia sprawy, niż skupić się tylko na jednym postrzeganiu. Wtedy dopiero podjąć decyzje co dalej.
  5. Spisz protokół – ja z nikim bez protokołu nie rozmawiam, dlatego, bo zawsze warto odnotować ustalenia z rozmowy. Czas zaciera w naszej pamięci to, co się wcześniej powiedziało, a to nam może łatwo przypomnieć. Pamiętaj, by był podpisany przez rodzica, jak i nauczyciela.

Mam nadzieję, że kilka kolejnych porad pomoże Wam, by rozmowy z rodzicem były bardziej efektywne, co sądzicie?

jak-rozmawiac-z-rodzicami-2

 

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s