O chłopcu wychowywanym jak pies

W ubiegłym roku miałam okazję przeczytać polecaną książkę „O chłopcu wychowywanym jak pies” (B. D. Perry). Zaliczyłam ją do kategorii kilku książek, które nieodwracalnie zmieniły moje życie. Psychiatra opisuje przypadki dzieci i nastolatków, które doznały w życiu wielkiej traumy. Czytałam to z przerażeniem, ale i pełną fascynacją tematu.

W 1996 r. Bruce D. Perry powołał The ChildTrauma Academy – interdyscyplinarną grupę specjalistów, których zadanie polega na poprawie życia dzieci z grupy wysokiego ryzyka i ich rodzin. Przez lata prowadził terapię tym, którzy na co dzień sprawiali problemy wychowawcze, byli outsiderami czy przejawiali zachowania skrajnie niezrozumiałe dla otoczenia. Postanowił podzielić się w lekturze swoimi przemyśleniami bardzo głęboko analizując też swoje postawy i błędy. Niesamowite, mieć tak ogromną autorefleksję!

Wg badań 40% amerykańskich dzieci przed 18 r. ż. doświadczyło co najmniej jednego doświadczenia traumatycznego – śmierć rodzica, rodzeństwa, przemoc fizyczna, psychiczna, zaniedbanie, molestowanie, wypadek, katastrofę naturalną lub inne akty przestępcze. Wydawać by się mogło, że z jednej strony nie jest to zbyt wiele, jednak skali tego problemu nigdy do końca nie poznamy. Wiele przedstawionych w książce dewiacji i zachowań przejawiają dzieci z którymi pracuję lub pracowałam kiedyś. Naprawdę wstrząsające było czytać i kojarzyć, że ja kogoś takiego znam/znałam. Niestety, tak naprawdę nigdy się nie dowiemy co przeszło albo czego nie nigdy doświadczyło dziecko, bo zazwyczaj dorośli nam o tym nie powiedzą, a ono samo może nie mieć świadomości.

Jak się już zapewne domyślacie książka traktuje o dzieciach bitych i molestowanych, jednak znacząco też podkreśla czym dokładnie jest dla jednostki zaniedbanie fizyczne i psychiczne; jak wielką rolę ma przytulanie malucha oraz jakie konsekwencje powoduje nie mówienie do niego. Takie dzieci często dają czadu w szkołach, są nierzadko diagnozowane jako schizofreniczne, autystyczne, a jak się później okazuje jest to w dużej mierze skutek niszczącego środowiska. Trudno to rozpoznać, bo trauma powoduje zmiany w mózgu jak choroba.

Dzisiejszy wpis traktuje jako wprowadzenie Was, Drodzy Czytelnicy do cyklu artykułów inspirowanych tą książką. W następnych artykułach w tym temacie chciałabym Wam opisać drastyczne przypadki z książki, opowiedzieć o tym czym jest trauma, jakie są jej objawy, w jaki sposób ją leczyć i jakie wywołuje to zmiany w mózgu. Okazało się bowiem, że nie tyle bicie i molestowanie wywołuje potężne zmiany w wielu częściach mózgu!

Szczerze powiedziawszy, w trakcie lektury miałam koszmary. Mimo znaczącej grubości, przeczytałam ją haustem w 3 dni, ponieważ jest pisana bardzo lekkim językiem. Moim zdaniem, każdy człowiek pracujący z dziećmi, a zwłaszcza (jak ja) pracujący z bardzo trudnymi, patologicznymi przypadkami powinien przeczytać tą książkę i traktować jak skarbnicę wiedzy.

o-chlopcu-wychowywanym-jak-pies

Literatura:
B. D. Perry, M. Szalavitz, O chłopcu wychowywanym jak pies

 

3 uwagi do wpisu “O chłopcu wychowywanym jak pies

  1. Ewa

    Witam, chciałabym spytać gdzie kupiła pani tą książkę? Bardzo zależy mi, aby ją przeczytać jednak nigdzie nie mogę jej znaleźć. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s