Dlaczego mamy problemy z komunikacją z naszymi dziećmi?

My, dorośli doświadczeni życiem, dojrzali (zazwyczaj). Dzieci – młodsze, mniej doświadczone, z mniejszymi umiejętnościami rozmowy. Płaszczyzna porozumienia jest mimo tych różnic jak najbardziej możliwa, jednak dziś zastanowimy się …

Dlaczego trudno nam się porozumieć z dziećmi?

  1. Z nami samymi komunikowano się destrukcyjnie – pokolenia naszych rodziców nie były nauczone rozmowy z dziećmi, zazwyczaj komunikaty, które nam dawano były nieprawidłowe lub wręcz bardzo krzywdzące.
  2. Jesteśmy przyzwyczajeni do autorytatywności – są sytuacje, w których dziecko powinno być w rozmowie partnerem, a nie podwładnym – np. gdy opowiada o tym, co mu się przydarzyło, a niektórzy traktują dzieci zawsze zaznaczając swoją wyższą pozycję rodzica.
  3. Nie nauczyliśmy się wyrażać swoich uczuć – nawet w rozmowach z innymi dorosłymi mamy trudność z nazywaniem swoich emocji czy rozładowaniem stresu w sposób konstruktywny, więc może nam to w relacji z dzieckiem utrudnić komunikację.
  4. Nie umiemy odpuścić – oczywiście, trzeba być konsekwentnym, jednak warto się zastanowić czy powtórzenie 20 razy informacji o wyniesieniu śmieci w ten sam sposób ma sens? Może coś trzeba w tym zmienić?
  5. Czujemy się nieszczęśliwi, zestresowani, niezadowoleni i przeciążeni – przekłada się to na poziom rozmowy z dzieckiem, jak i z innymi ludźmi.
  6. Nie dostrzegamy, że nasz sposób komunikacji jest nieprawidłowy – popełniamy miliony błędów i ani do głowy nam przyjdzie coś zmienić.
  7. Nie wiemy jaką metakomunikację stosujemy – jak wygląda nasz ciało, ton głosu i cały sposób rozmowy.

Jak widać, wiele przeszkód stoi nam na drodze do doskonałej rozmowy z dzieckiem i choć doskonałość nie istnieje, trzeba chociaż próbować do niej dążyć i eliminować wszystko to, co tutaj zostało wymienione, prawda? Jakie Wy macie sposoby na rozmowę z dziećmi [niekoniecznie Waszymi, obistymi 🙂 ] ?

Literatura:
D. Liebich, Sztuka rozmawiania z dziećmi

dlaczego-mamy-problemy-z-komunikacja-z-naszymi-dziecmi

4 comments

  1. Niby to wszystko wydaje się być takie proste, a jak się potem okazuje, wcale takie nie jest. Mi dopiero oczy się otworzyły, kiedy zaczęłam opiekować się 5 letnim chłopcem. Wtedy zdałam sobie sprawę z tego, że komunikacja z dziećmi to nie lada wyzwanie. A kolejną kwestią jest, że my wychowywaliśmy się w trochę innych czasach, nasi rodzice nie byli świadomi pewnych rzeczy, które odkryto całkiem niedawno … i właściwie nie mieliśmy z kogo brać wzoru.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s