Jak wspierać osobę z depresją? Cz. I

Widzimy, że bliska osoba jest ciągle smutna. Okazuje się, że ma depresję. Kiedy nasz bliski na nią choruje, my chcemy mu pomóc. Nasze działanie może czasem przypominać walenie głową w mur. Nie możemy wyciągnąć kogoś z piekła, w którym się znalazł. Oto kilka ogólnych rad co z tym zrobić.

Jak wspierać osobę z depresją?

 1. Rozmawiaj z nią o tym co dawniej
 2. Zachęcaj do robienia rzeczy, które chory lubił przed depresją
 3. Rób coś wspólnie, umawiajcie się na wspólne czynności
 4. Podtrzymuj kontakt, nawet jeśli częściej Ty go inicjujesz
 5. Przytul, usiądź, wysłuchaj, po prostu bądź
 6. Akceptuj, bądź dostępny i cierpliwy
 7. Chwal za mówienie pozytywów, pogratuluj za to, co się udało
 8. Panuj nad swoją mową ciała
 9. Unikaj spirali depresyjnej interakcji – to są objawy a nie cechy

Nie ma złotych zasad, oczywiście, że nie. Jesteśmy w relację zaangażowani emocjonalnie i patrzenie na cierpiącą osobę będzie zawsze dla nas bolesne. Warto jednak próbować. Jeśli macie jakieś inne pomysły w tym temacie, chętnie je poznam. Byliście już w takiej sytuacji?

Czytaj także:
Depresja – czym jest?

jak-wspierac-osobe-z-depresja

Literatura:
H. Buijssen, Depresja. Poradnik dla przyjaciół i rodziny

 

19 comments

 1. Mam wątpliwości co do pierwszego punktu – przecież depresja z reguły jest efektem tego co było. Rozmowa o tym co było powinna więc chyba być prowadzona mądrze i ostrożnie? Jeśli o mnie chodzi to chętnie „posłucham” wyjaśnień lub komentarza (może to ja mam błędne wyobrażenie?).

  Polubione przez 1 osoba

  • Nie zawsze jest rezultatem wydarzeń z przeszłości. Czasami to zwykle zaburzenie chemii w mózgu. Wydaje mi się, że w tym punkcie chodzi o rozmowy o pozytywnych momenatach z przeszłości, sprzed okresu choroby. Ale nie jestem pewny;)

   Polubione przez 2 ludzi

   • Dokładnie, o to chodzi Pawle – jak napisałam to w poprzednim komentarzu – rzeczy, zdarzenia, zainteresowania sprzed choroby. Rzeczywiście depresja nie zawsze wynika z ciężkich przeżyć takich jak śmierć kogoś bliskiego czy rozstanie, tylko po prostu ludzie w nią wpadają i już. Pytanie, na ile mamy na to wpływ? Chciałabym wierzyć, że profilaktyka złych nastrojów np. przez sport działa 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  • Chodzi o to, że jeśli osoba, która ma depresję zanim zachorowała interesowała się np. filmami, to nie oznacza, że teraz, kiedy jest chora jej przyjaciel już w ogóle ma nie poruszać tematu filmów – tylko wręcz przeciwnie, wracać do nich. Nikt nie mówi o prowadzeniu rozmowy terapeutycznej pod tytułem – co spowodowało, że jesteś chory 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 2. A ja mam pytanie czym jest ta spirala depresyjnej interakcji. Mam w swoim otoczeniu osobę z depresją, staram się wysłuchiwać i być taką pozytywną iskierką w jej życiu, ale o tej spirali nie słyszałam 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Popatrz, jeśli ktoś nie chce się z Tobą widywać oraz z innymi, można stwierdzić – jest introwertykiem i samotnikiem – nie chce się widywać z innymi. Jeśli mało mówi o sobie i jest powolny – jest flegmatykiem i nie ma potrzeby mówić na swój temat. Jednak, jeśli w grę wchodzi depresja: nie mówienie o sobie, wycofanie, niechęć do kontaktów z innymi – są jej objawami. Chodzi o to, by nie zapędzać się w myślenie : on jest taki i taki, kiedy ma objawy tej choroby. Punkt ten mówi o wyrozumiałości. Kiedy moja koleżanka w rozmowie ze mną będzie mało co mowić i wiecznie narzekać – mogę stwierdzić: „ale malkontentka, nie chcę mieć takich koleżanek”. Jednak, jeśli moja druga koleżanka będzie marudzić, a ja podejrzewam lub wiem, że ma depresję – to zmienia postać rzeczy, prawda? Rozumiesz już o co chodzi? Nie można objawów depresji uznawać za cechy osobowości czy stosunek do nas.

   Polubienie

 3. Krótki, ale bardzo rzeczowy i przy tym ciekawy wpis! 🙂
  W dużym uproszczeniu, trzeba unikać tematu depresji, a skupiać się na pozytywach i życiu z przed zapadnięciem w chorobę, tak?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s