Dlaczego nie osiągasz swoich celów?

Masz wielkie marzenie, ogromny cel. Z całego serca pragniesz go zrealizować, ale cały czas Ci nie idzie. Nikt nie rodzi się z umiejętnością osiągania celów. Wiele osób po prostu nie wie jak się zabrać, lub co gorsze – popełnia wiele rażących błędów. Dzisiaj przygotowałam dla Was wpis właśnie o tych błędach.

Dlaczego nie osiągasz swoich celów?

 1. Nie wiesz po co to robisz – chcesz schudnąć po co? Chcesz przebiec maraton konkretnie w jakim celu? Chcesz skończyć studia w imię czego? Motywacja pt. „udowodnię innym” moim zdaniem jest niekoniecznie dobra.
 2. Nie określiłeś celu w czasie – cel na tzw. „Świętej nigdy” to nic dobrego. Określ termin jak najdokładniej.
 3. Zakazujesz sobie czegoś – kiedy formułujemy swoje cele negatywnie np. „nie będę jeść słodyczy” lub „nie będę krzyczeć” zawsze uzyskujemy odwrotny efekt, bo nasza psychika się buntuje. Jest różnica między „nie będę jeść słodyczy” a „gdy zachcę czegoś słodkiego, będę jeść suszone owoce”.
 4. Masz nierealne cele – niekiedy ludzie od razu po studiach chcą wskakiwać na kierownicze stanowiska i zarabiać miliony, czy tak się zazwyczaj dzieje od razu? Warto zwrócić uwagę czy to, co postanowimy ma odbicie w rzeczywistości.
 5. Dajesz sobie mało czasu na realizację celu – tracisz wtedy każdą bitwę, spada Ci motywacja. Ja uważam, że lepiej powoli, małymi krokami dochodzić do celu, aniżeli cisnąć się, gdy jest to niemożliwe.
 6. Cel nie jest Twój – jeśli dziecko jest zmuszane do grania na skrzypcach, czego nie lubi, będzie autentycznie realizować odnosić sukcesy muzyczne? Wiemy, że nie.
 7. Nie wiesz po czym poznasz, że cel jest zrealizowany – ja to nazywam wskaźnikiem. Przy schudnięciu np. sama cyferka na wadze nie jest miarodajna, bo warto też poobserwować wymiary w centymetrach, skład ciała oraz za duże już ubrania. Opieranie się na tym czy znajomi zauważyli lub co pokazuje lustro jest złudne.
 8. Cel jest za mało ambitny – nie stanowi dla Ciebie wyzwania, nie czujesz przy jego realizacji „flow”.

Ja kiedyś oczywiście popełniałam każdy z tych błędów, ale na szczęście pracą nad sobą udało mi się przekuć te błędy na zasoby. A Wam jak idzie? 🙂

dlaczego-nie-osiagasz-celow

Czytaj także:
Jak osiągać zamierzone cele? Cz. I
Jak osiągać zamierzone cele? Cz. II

6 comments

 1. ja zawsze sobie daję czas na dany cel, wiadomo chciało by się już i teraz… ale są rzeczy które wymagają czasu a on przecież i tak upływa 🙂 stojąc w miejscu nic nie zdziałamy. Póki co wytyczne cele i marzenia się spełniają i stale do tego dążę.

  Polubione przez 1 osoba

 2. W przypadku celów, które nie są naszymi celami (a zostały zgapione od innych), to że się poddajmy i rezygnujemy z próby ich osiągnięcia jest paradoksalnie korzystne. Lepiej ten czas spożytkować na coś co będzie zgodne z naszymi planami. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ja bym dodał jeszcze konieczność planowania tzw. „kamieni milowych”, które pozwalają nam poczuć satysfakcję oraz potwierdzenie, że jesteśmy na dobrej drodze realizacji naszych marzeń.
  (na wszelki wypadek wyjaśnienie: „kamień milowy” to kolejny etap naszego projektu/planu/marzenia, który możemy zamknąć i potwierdzić, że jesteśmy gotowi przejść do dalszej części realizacji planu. Przykład biegacza, który postanowił się przygotować do maratonu: pierwszy kamień milowy: pokonanie 10km; drugi kamień milowy: półmaraton; trzeci kamień milowy: 30km)

  Polubienie

 4. […] Kochani, trzymajcie kciuki za realizację moich postanowień oraz podzielcie się swoimi celami na ten rok. Co jest Waszym największym marzeniem do zrealizowania w tym roku? I ja Wam kibicuję 🙂 A teraz na czym mi zależy! Jeśli lubisz czytać moje teksty, proszę polub mojego fanpage: https://www.facebook.com/iwonaturzanskapl/ (lub po prawej stronie bloga)   Czytaj także: Jak osiągać zamierzone cele? Cz. I Jak osiągać zamierzone cele? Cz. II Dlaczego nie osiągasz swoich celów? […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s