Dlaczego dzieci zachowują się źle? Cz. I

Rodzice z dziećmi, które np. robią akcje w sklepie czy w innym publicznym miejscu są srogo oceniani za to, że nie potrafią ich wychować. Mało zdarzeń dzieje się bez przyczyny, a przecież obce, patrzące z boku osoby nie znają kontekstu i powodów, dla których maluch wariuje. Dzisiaj zastanowimy się nad tym jakie jest podłoże łamania zasad przez nasze potomstwo, pamiętając jednak o tym, że wymienione niżej punkty nie stanowią dla ich zachowania usprawiedliwienia, lecz powinny być traktowane jako baza do wyciągania wniosków na przyszłość i zmiany podejścia rodziców.

Dlaczego dzieci zachowują się źle?

 • Niejednomyślni rodzice – nie może być tak, że dziecko ma w domu złego i dobrego policjanta. Kiedy tata da karę na 3 dni, mama po 12 godzinach stwierdza, że już się ona skończyła. Kiedy mama prosi dziecko o posprzątanie pokoju, tata stwierdza, że nie jet to konieczne i może się bawić. Nie, nie tędy droga! Dziecko wtedy całkowicie głupieje i nie uczy się zasad życia w społeczeństwie. Jak Ty jako dorosły czułbyś się, gdyby np. prezes mówił jedno, a viceprezes całkowicie co innego? Wiedziałbyś co jest właściwe? Dziecko nie wie i przegina albo wręcz manipuluje mniej wymagającą stroną poprzez swoje działanie.
 • Dynamika rodziny i problemy w niej – każda rodzina przechodzi cykl życia, np. narodziny jednego dziecka, drugiego. Wszelkie zmiany w rodzinie, a zwłaszcza trudności mają wpływ na funkcjonowanie potomka. Normą zatem jest, że pierwsze dziecko będzie zazdrosne o drugie, jednak rodzice muszą to regulować.
 • Wysoki poziom stresu – zarówno rodziców, jak i dziecka. Dziecko może stresować się stosowaniem kar fizycznych i krzykiem; rodzic zaś sytuacją w pracy. Wtedy łatwiej o nieprawidłowe oddziaływanie na potomstwo.
 • Psychiczne przygotowanie – a raczej jego brak. Posiadanie dziecka to największa odpowiedzialność, jaką ma się w swoim życiu. Wiele osób podejmuje decyzję o ciąży bardzo pochopnie lub nie podejmuje jej w ogóle. Jeśli rodzic w drugim przypadku nie stanie na wysokości zadania i w dalszym ciągu będzie się skupiał na imprezach etc. może mieć to poważne konsekwencje dla potomstwa.
 • Brak umiejętności wypełnienia polecenia przez dziecko – dzieci się uczą, a zadaniem rodziców jest tak długo im to pokazywać i tłumaczyć (nie robić za nich), aż tej sztuki nie opanują. Kiedy rodzic staje w roli oskarżyciela, a dziecko winnego tego, że nie umie zawiązać butów, to jak to dziecko ma się poczuć? Może potem dawać czadu, bo czuje się niedocenione. Większość trudności w zachowaniu dzieci w placówce wynika z tego, że mają niepowodzenia szkolne i często nie potrafią zrobić zadania, które dostały od nauczyciela.
 • Złe zachowanie jako środek do osiągnięcia celu – wspomniana już awantura w sklepie często powoduje, że rodzice wstydząc się robienia akcji przez dziecko kupują mu to, co chce. A co dalej? A co dalej? Przykro mi, trzeba wtedy zagryźć zęby i wyprowadzić dziecko, przytrzymać je lub po prostu zignorować.
 • Nieprawidłowa komunikacja z dzieckiem – mówiąc dziecku „nie rób tego” czy „bądź grzeczny”, ono naprawdę nie wie o co chodzi. Polecenia muszą być konkretne i klarowne.

Jak widać, jest wiele przyczyn, które powodują, że dzieci zachowują się źle. Ba! Najczęściej same dzieci nie mają tego świadomości, a rolą dorosłych jest te przyczyny odkryć. Trzymam kciuki za dokładne obserwacje swoich pociech i analizy 🙂dlaczego-dzieci-zachowuja-sie-zle

Literatura:
G. M. Kapalka, Niegrzeczne dzieci. 9 kroków do posłuszeństwa

6 comments

 1. Mi tu brakuje jeszcze czynników zewnętrznych, takich jak podwórko, szkoła/przedszkole. Dzieci spędzają tam wiele swojego czasu i często dokonują porównań ze swoimi rówieśnikami, jak to wygląda w domu. Później próbują przenieść niektóre elementy, te które im się podobają, do swojego domu. Przecież trawa jest zawsze zieleńsza u sąsiada…

  Polubienie

 2. Tak to prawda… wiele negatywnych akcji w domu mam żywcem przyniesione ze żłobka od innych dzieci. Po prostu znając swoje dziecko wiem, że to nie jest jej zachowanie, wiec albo jej nagle odbiło albo u kogoś to podpatrzyła. Oczywiście bardzo jestem za uspołecznianiem, bo jest więcej z tego korzyści niż problemów. Zresztą z problemami trzeba się zmierzyć. Afery w sklepie, unikanie sklepu nie pomaga w nauczaniu dziecka jak ma się w nim zachowywać. Trzeba tłumaczyć, że wszystko tu kosztuje, że pani kasjer musi skasować, a mamę musi stać na to co się załaduje do kosza. Duże wyzwanie, wiele pokus w takim sklepie 😉 wymuszanie płaczem to chyba najczęstsza reakcja obronna dziecka hyh dzieje się tak bo… nie dostaje cukierka, nie może iść na plac zabaw… wiele tego. Wszystko trzeba wyjaśniać, tłumaczyć i co najważniejsze egzekwować. Odpuszczenie często prowadzi do kolejnych przegranych i z każdym dniem jest trudniej, nie łatwiej. Ja nie odpuszczam i moje dziecko mnie słucha 😉 wszystko przecież robię dla jej dobra,nie z własnego kaprysu czy złośliwości wobec dziecka. Oczywiście zdarzają się afery, podczas których wygląda się na matkę bez serca, ale zawsze dochodzi się do konsensusu i kryzys mija 😉

  Polubione przez 1 osoba

  • Stety i niestety dzieci uczą się przez modelowanie. Podchytują nie to, co im się tłumaczy, lecz to, co im się pokazuje. Absolutnie zgadzam się z tym, że uciekanie od problemów nie sprawi, że one się rozwiążą. To bardzo dobrze, że tłumaczysz swojemu dziecku na czym to wszystko polega, gdy np. przychodzi do wizyty w sklepie i ochoty na wszystko. Cieszę się, że rozumiesz, iż konsekwencja rodzica pozwala dziecko wychowywać na porządnego człowieka,a nie doprowadzać do jego krzywdy. Jeśli nie ma konsekwencji od najmłodszych lat, z biegiem czasu jest coraz trudniej ją wprowadzić. Naprawdę ogrom rodziców ma z tym problem. Jak radzisz sobie podczas afer, gdy ludzie myślą, że „nie masz serca”. Ja jak mam pod opieką dzieci to nie reaguję po prostu na teksty innych ludzi, staram się myśleć, że to nie ich sprawa, jak np. dziecko płacze.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s