Aktywne słuchanie – co to znaczy?

Już w starożytności powstało powiedzenie Epictetusa: „Mamy dwoje uszu i jedne usta, abyśmy więcej słuchali niż mówili.” Tak naprawdę rozmawiamy z kimś każdego i dnia i wydawać by się mogło, że żadną filozofią jest słuchać drugiego człowieka, a jednak nie lada to wyczyn.

Aktywne słuchanie to pokazywanie rozmówcy akceptacji, tolerancji i szacunku, utwierdzanie go w przekonaniu, że to, co mówi jest interesujące i się ją szanuje.

Mam przyjemność przedstawić Wam

7 zasad aktywnego słuchania:

 1. Skoncentruj się na słuchaniu – powstrzymaj się od ciągłego przerywania i wypowiadania swojego zdania, opini, racji. Pozwól drugiej osobie przekazać to, co chce.
 2. Okazuj zainteresowanie tym, co mówi druga osoba – ważne, byś był autentyczny i z cel obrał sobie wysłuchać drugą osobę.
 3. Powtarzaj nadawcy to, co powiedział – żeby wiedział, iż podążasz za tym, co Ci przekazuje.
 4. Przyjmij ‚postawę przyjęcia’ – stosuj tzw. ‚otwieracze’
  Należą do nich: siedzenie lub stanie naprzeciw rozmówcy, milczenie, kontakt wzrokowy, przyjazny wyraz twarzy, przytakiwanie głową, od czasu do czasu stosowanie ‚mhy, mhy’, zaduma (jeśli mówiący opowiada o czymś poważnym), używanie krótkich wypowiedzi, np. ‚opowiedz mi o tym’
 5. Stosuj ‚dublowanie’ – jest to powtarzanie ostatnich słów czy członów zdań, może być poprzedzone zdaniem np. ‚myślisz, że to i to’
 6. Wprowadź do rozmowy ‚odzwierciedlanie’ polegające na tym, że własnymi słowami oddajemy to, co zrozumieliśmy. Zazwyczaj po około 4,5 zdaniach streszczamy usłyszany tekst
  1) rodzaj odzwierciedlania – parafrazowanie – powtarzanie zrozumiałej treści na płaszczyźnie faktów
  2) rodzaj odzwierciedlania- wypowiedź zwrotna na komunikat nadawcy – komunikujemy wynik rozszyfrowanych uczuć; jest to więc płaszczyzna autoprezentacji, zwerbalizowanie uczuć
  Odzwierciedlenie jest najtrudniejszą formą aktywnego słuchania, ponieważ bardzo często źle interpretujemy to, co ktoś do nas mówi.

Liczę, że powyższe zasady i rady okażą się dla Was przydatne. Czy stosujecie je w swoim życiu? Czy któreś z nich sprawiają Wam trudność?

aktywne-sluchanie

Literatura:
D. Liebich, Sztuka rozmawiania z dziećmi

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s