Jak rozmawiać z rodzicami? Cz. IV

Umiejętność poprawnej komunikacji to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w dzisiejszych czasach. Jednakże w inny sposób będziemy rozmawiać z koleżanką, a całkiem inaczej z rodzicem naszego ucznia. Na podstawie swoich doświadczeń,  pragnę Wam zaprezentować już czwartą część z cyklu:

Jak rozmawiać z rodzicami?

  1. Zachowaj bezpieczny dystans nauczyciel – rodzic – występujesz w roli specjalisty, a nie koleżanki czy kolegi. Spoufalanie się czy przechodzenie „na Ty” nie jest zbyt dobrym pomysłem.
  2. Spytaj jak możesz pomóc – czasem rodzice podpowiedzą Ci co takiego możesz zrobić, ażeby pomóc im i dziecku. Jeśli leży to w ramach Twoich możliwości, to czemu nie skorzystać?
  3. Podsuń konkretne narzędzia – nie skupiaj się tylko na gadaniu o dziecku, tylko zaproponuj np. zeszyt zachowań dla uczniów z trudnościami w zachowaniu czy daj kwestionariusz do wypełnienia w celu zapisania się do świetlicy środowiskowej.
  4. Nie usprawiedliwiaj złych zachowań ucznia – trzeba i należy rozumieć sytuacje rodzinne, jednak nie wolno usprawiedliwiać działania dziecka, które np. zagraża bezpieczeństwu innych i przytakiwać, gdy rodzic poda powód jego wariacji.
  5. Zaproś do rozmowy inne osoby – ja proszę o obecność w rozmowie z rodzicem wychowawców, nauczycieli przedmiotowych, kuratorów, przedstawicieli świetlic środowiskowych czy pracowników socjalnych.

To od nas w dużej mierze zależy jak rozmowa się potoczy i jak będzie wyglądać. Starajmy się jak najwięcej zastanawiać nad tym w jaki sposób możemy się  w tym doskonalić.

Czytaj także:
Jak rozmawiać z rodzicami? Cz. I
Jak rozmawiać z rodzicami? Cz. II
Jak rozmawiać z rodzicami? Cz. III

jak-rozmawiac-z-rodzicami-4

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s