Jak pracować z ludźmi w dorosłym zespole? Cz. I

W swoim życiu miałam kilkanaście prac, dorabiałam w liceum, pracowałam dorywczo czy sezonowo na studiach. Od 3 lat jestem na stanowisku pedagoga szkolnego, co oznacza, że wspólnie z innymi nauczycielami musimy stawiać czoła wielu wyzwaniom. Czasem koordynuję pracą innych nauczycieli, a przecież nie jestem ich przełożoną. Niekiedy inny nauczyciel koordynuje moją pracą, a też nie należy do Dyrekcji. Jak się do tego wszystkiego ustosunkować? Dziś chciałabym napisać o tym w jaki sposób udaje mi się uzyskiwać efekty we wspólnym działaniu.

  1. Docieraj różnymi kanałami komunikacji – spróbuj dowiedzieć się jaki kanał komunikacji jest najbardziej preferowany przez ludzi z Twojej pracy – jedni wolą telefony, inni z kolei e-maile, by wszystko sobie spokojnie przeczytać. Ja, kiedy mam dużo czasu na zrealizowanie zadania, wysyłam maila, kiedy coś jest na wczoraj – piszę sms-a.
  2. Bądź otwarty na konstruktywną krytykę – bierz pod uwagę to, co mówią współpracownicy, zwłaszcza, jeśli ich przekaz ma pozytywne intencje.
  3. Sam udzielaj feedbacku – nie wyobrażam sobie przemilczeć każdej konfliktowej sytuacji. Można przecież asertywnie powiedzieć co poszło nie tak, np. „Umówiłyśmy się na 11. Nie przyszłaś i nie dałaś mi znać przez telefon. W tym czasie nie mogłam umówić się z inną osobą i wziąć za zadania wymagające większej ilości czasu.”
  4. Traktuj innych po partnersku – jedziemy wszyscy na jednym wózku, w firmie czy w szkole mamy podobne cele. Można wiele zdziałać będąc asertywnym i stawiając się na równi ze współpracownikami.
  5. Dziel pracę i deleguj zadania – ja kiedyś miałam taki problem, że wszystko całkowicie chciałam robić sama. Nie byłam w stanie. Absolutnie nie chodzi o to, by zwalać na kogoś swoje zdania, lecz o to, by umieć zaufać i powierzyć komuś element swoich działań (u mnie w przypadku koordynowania np. Zespołem Wychowawczym)
  6. Uśmiechaj się – nie ma nic gorszego niż być sztywniakiem i każdy dzień swojej pracy traktować hiper poważnie. Życie jest krótkie, a śmiech to zdrowie – pozwól sobie na żarty wtedy, kiedy możesz.

Człowiek tak naprawdę całe życie uczy się podejścia do innych, często też kadra zmienia się i musimy wciąż na nowo dostosowywać się do nowych sytuacji. Warto znać siebie, poznawać innych i przede wszystkim – doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne, bo one odgrywają kluczową rolę.

jak-wspolpracowac-z-ludzmi

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s