Przemoc ekonomiczna

Przemoc to nie jest tylko bicie, szarpanie czy nawet krzyczenie. Jak wcześniej pisałam, wyróżniamy przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną oraz zaniedbanie. Niestety, w dzisiejszych rodzinach dochodzi także często do tzw. przemocy ekonomicznej, tj. naruszenia własności.

Przemoc ekonomiczną można rozumieć jako: „celowe niszczenie czyjejś własności, pozbawianie środków lub stwarzanie warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby.”

Rodzaje przemocy ekonomicznej:

  • zabieranie pieniędzy
  • zaciąganie pożyczek „na wspólne konto”
  • zmuszanie do spłacania długów
  • sprzedawanie osobistych lub wspólnych rzeczy bez uzgodnienia
  • niszczenie rzeczy
  • włamanie do zamkniętego, osobistego pomieszczenia
  • kradzież
  • używanie rzeczy bez pozwolenia
  • dysponowanie czyjąś własnością
  • przeglądanie dokumentów korespondencji

Do przemocy ekonomicznej dochodzi bardzo często wtedy, kiedy jedna ze stron (najczęściej kobieta) jest zależna finansowo od drugiej strony (najczęściej mężczyzny). Wówczas może mieć miejsce całkowite ograniczenie dostępu do jakichkolwiek funduszy, nawet, gdy są one potrzebne na obiad dla dzieci. Zabieranie karty bankomatowej bez zgody właściciela również jest formą przemocy, a zwłaszcza, gdy zdarza się wielokrotnie.  W polskim prawie małżeństwo posiada wspólnotę majątkową, a zatem to, co zakupione i zaciągnięte w banku (kredyty) po ślubie jest wspólne. Poznałam w życiu kobiety, których mężowie zaciągali długi na kilkadziesiąt tysięcy złotych i wówczas jedynym rozwiązaniem było ustanowienie rozdzielności majątkowej (może być z datą wsteczną) lub rozwód. Konsekwencje przyzwalania na tego rodzaju przemoc mogą być tragiczne – długi do spłacania do końca życia oraz niezaspokajanie podstawowych potrzeb swoich i dzieci (jedzenie, picie, ciepłe ubranie etc.)

Dużo osób starszych nie ma świadomości tego, że wynoszący z domu wszystko członek rodziny i sprzedający to np. na alkohol również jest sprawcą przemocy ekonomicznej. Trzeba wówczas jak najszybciej reagować i zgłosić się z pomocą na policję oraz do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS). Kradzieże i przywłaszczanie mienia są w Polsce karane.

przemoc-ekonomiczna

Literatura: A. Woźnica, Przemoc wobec kobiet w rodzinie

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s