Jak pracować z ludźmi w dorosłym zespole? Cz. II

W obecnych czasach rzadko kiedy ktoś pracuje całkowicie indywidualnie. W większości prac jesteśmy częścią zespołu i musimy posiadać umiejętność współpracy. Chciałabym się z Wami podzielić sporządzonymi przez siebie kolejnymi radami, które działają w moim życiu.

  1. Wyznaczaj granice – sam musisz wiedzieć co przekracza Twoje obowiązki, chęć pomocy i możliwości czasowe. Asertywnie i skutecznie komunikuj zamiast wodzić kogoś za nos.
  2. Pamiętaj, że wszystko działa w dwie strony – jeśli sam wymagasz od reszty, pamiętaj, by również wywiązywać się z tego, o co inni proszą Ciebie.
  3. Dotrzymuj terminów, bądź słowny – nie pozwól na to, by Twoje nieskuteczne działanie sprawiło, że osoba za nie odpowiedzialna miała z tego tytułu problemy. Jeśli obiecujesz, że zrobisz coś na wtorek na 12:00, robisz na wtorek na 12:00. Jeśli sięnie wyrobisz, zawsze daj znać osobie, która tego potrzebuje.
  4. Ułatwiaj wykonanie zadania na tyle, ile jesteś w stanie – ja wysyłając maila, w którym są do zrobienia jakieś kolejne, cykliczne zadania, wolę wysłać setny raz potrzebe do tego załączniki, niż czekać na to, aż ktoś będzie przeszukiwał swój komputer, bo przecież mogę stwierdzić, że „szablon wysłałam rok temu i powinieneś go mieć u siebie”. Przy niektórych zadaniach, kseruję dla innych wymagane dokumenty, żeby zaoszczędzić czasu na to, by każdy z osobna to robił.
  5. Szanuj czas swój i innych – przyznam szczerze, że dostawałam szału, kiedy o godzinie 21 w sobotę ktoś do mnie dzwonił służbowo ze sprawą niezbyt ważną. Oczywiście zgodnie z wyżej wymienionym działaniem, dawałam informację zwrotną, że sobie tego nie życzę. Pamiętaj – czas poza pracą jest czasem ładowania baterii i jeśli koniecznie potrzebujesz się z kimś skontaktować – rób to mało inwazyjnie (np. sms dot. ważnej sprawy lub telefon wtedy, kiedy sprawa jest hiperważna)
  6. Dziękuj za dobrze wykonaną robotę – nie bój się powiedzieć komuś, że wspólnymi siłami dało się radę albo „bez Ciebie, by się nie udało!”. Co ja najbardziej kocham – konkretne wskazanie właściwych poczynań.

Mam nadzieję, że moje wskazówki przydały się w pracy z innymi. Jakie Wy stosujecie metody, by działania przynosiły efekty, a w zespole panowała pozytywna atmosfera?

Czytaj także wpis:
Jak pracować z ludźmi w dorosłym zespole? cz. I

jak-wspolpracowac-z-ludzmi

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s