Jak zmobilizować dziecko do odrabiania lekcji?

Tak to już wygląda, że dzieci od początku edukacji aż do jej końca mają zadania domowe. W zasadzie codziennie już od pierwszej klasy jest coś zadane, a jeśli nie – to do czytania jest lektura czy ćwiczenie pisania. Tak jest do końca szkoły, na studiach zaś przygotowywanie się do zajęć, a więc też odrabianie lekcji jest również całkowitą normą. Z punktu widzenia nauczyciela, wiem, że to czy dziecko w szkole podstawowej ma czy nie ma odrobionych lekcji świadczy o tym w jaki sposób opiekują się nim rodzice. Co by nie było, to (nawet w świetle prawa) zadaniem rodzica jest to przypilnować.

Jak zmobilizować dziecko do odrabiania lekcji?

  1. Wybierz miejsce do odrabiania lekcji – najlepiej, gdy jest to osobny pokój, porządne biurko, z dala od przedmiotów rozpraszających uwagę. Jeśli nie ma takich możliwości, dziecko musi mieć swój kąt, właśnie do tego przeznaczony.
  2. Wyznacz stałą porę – najlepiej pół godziny po powrocie ze szkoły lub po obiedzie. Wieczór lub wczesny poranek nie jest dobrym rozwiązaniem. Wieczorem dzieci są zmęczone, a odrabianie lekcji rano uczy je zostawiać wszystko na ostatnią chwilę. Jeśli masz kilkoro dzieci, lepiej, gdyby odrabiały lekcje o tej samej porze.
  3. Załóż zeszyt, w którym dziecko będzie wpisywać jakie ma zrobić zadania domowe – u niektórych dzieci zaznaczanie kółkiem czy pisanie w różnych częściach zeszytu nie sprawdza się. Lepiej, by miało osobny notes, w którym będzie z wpisywać to, co ma z każdego przedmiotu zrobić na następną lekcję. Oczywiście zadania robimy tam, gdzie wskaże nauczyciel, np. wypracowanie w zeszycie od j. polskiego.
  4. Ustal zasady dot. odrabiania lekcji – np. w czasie odrabiania lekcji telewizor jest wyłączony lub granie na komputerze jest możliwe tylko po odrobieniu wszystkich lekcji. Ja zawsze jestem zwolennikiem zapisania tych zasad, podpisania przez domowników i zawieszenia w widocznym miejscu.
  5. Porozmawiaj  z dzieckiem – niech samo zastanowi się po co dzieci muszą odrabiać lekcje, w czym mu to pomoże? Jakie będą konsekencje, kiedy tego nie zrobi? Ważne, by dziecko zdało sobie sprawę, że robi to, by opanować materiał, a nie po to, by nauczyciel czy rodzic był zadowolony. Tak samo konsekwencją będzie to, że czegoś nie będzie umieć, a nie, że dostanie jedynkę czy karę.
  6. Pozwól dziecku najpierw na samodzielność – pomagaj mu tylko wtedy, gdy powie, że nie umie czegoś zrobić, jednak wciąż kontroluj jego działania, absolutnie nie wyręczaj dziecka, bo to mu w niczym nie pomoże. W pierwszej klasie – rozumiem, że rodzic siedzi obok dziecka i np. słucha jak czyta, jednak w późniejszych latach lepiej jak będzie od niego oddalony lub sprawdzi odrobione lekcje i coś wytłumaczy kiedy wróci z pracy.
  7. Egzekwuj, egzekwuj, egzekwuj – zasady wypisane w kontrakcie muszą być egzekwowane konsekwetnie. Absolutnie nie powinno być tak, że uczeń nie odrobi lekcji, a np. biega po podwórku. Nagrody są za odrobione lekcje, a kary za ich brak, nigdy na odwrót.
  8. Kiedy dziecko kłamie, że nie ma nic zadane – w mojej szkole zaproponowałam rodzicom dzieci, które mówiły nieprawdę, by wtedy dziecko uczyło się czegoś innego. Np. dziecko twierdzi, że nie ma nic zadane z matematyki, to rodzic mówi „to proszę bardzo, teraz macie ułamki, zadam Ci inne zadanie z ułamków i ćwiczysz je tak czy siak”. Jeśli rodzic konsekwentnie to stosuje, dziecko dochodzi do wniosku, że skoro tak i tak musi się uczyć, to już lepiej powiedzieć co ma zadane i uniknąć jedynki 🙂

Najlepiej jest wprowadzić te zasady już od zerówki. Nie bez powodu zwykło się mówić, że ‚przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka’. Kiedy od najmłodszych lat dziecko nauczy się, że najpierw obowiązki, a potem przyjemności, będzie łatwiej mobilizować je w późniejszych latach. Przeniesie się to również na dyscyplinę w innych dziedzinach życia, np. sprzątanie pokoju. A jakie Wy macie sposoby na to, by egzekwować od pociech wykonywanie zadań domowych?

jak-zmobilizowac-dziecko-do-odrabiania-lekcji

Literatura:
G. M. Kapalka, Niegrzeczne dzieci. 9 kroków do posłuszeństwa

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s