Dlaczego warto znać swój temperament?

O tym czym jest temperament i jakie są jego typy pisałam <TUTAJ> Dziś postaram się przekonać, że dobrym pomysłem jest zrobić test na temperament czy w inny sposób dowiedzieć się który jest akurat u Ciebie dominujący.

Dlaczego warto znać swój temperament?

  1. Dobrze jest znać siebie – po prostu. Cudownie jest wiedzieć nie tylko to jaki się lubi zapach, kolor czy potrawę, lecz także to, jaki ma się temperament! 🙂
  2. Można sobie pomóc – np. wiem, że jestem wylewna i chętnie mówię o tym, co myślę i czuję, więc jeśli stanie mi się coś przykrego – mam świadomość, że rozmowa z bliskimi dobrze na mnie wpłynie.
  3. Można określić swoje mocne i słabe strony – temperament to zbiór cech zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Świetnie jest mieć jasny obraz i wiedzieć które cechy dokładnie się posiada.
  4. Skuteczniej można ocenić relacje z innymi ludźmi – np. ja wiem, że jestem głównie sanginikiem i cholerykiem, więc najlepiej dogaduję się w pracy zawodowej z melancholikami, bo studzą mnie niekiedy i uczą spokoju. W życiu prywatnym z kolei raczej stronię od flegmatyków.
  5. Zna się swoje możliwości i ograniczenia – melancholik będący samotnikiem raczej nie będzie świetnym liderem w kampanii, który porwie do działania nawet najbardziej opornych współpracowników. Oczywiście, może i tak będzie, nikt tu nikogo nie skreśla, jednak wiedząc o sobie wiele, możemy przewidzieć czy się w czymś odnajdziemy.
  6. Zyskując wiedzę dot. temperamentu łatwiej pracować nad sobą – np. ja wiem, że szybko się zapalam i szybko wygaszam, więc staram się nie dopuszczać do zapalenia, a kiedy już się zdarzy pomaga mi stwierdzenie w głowie: „szybko potrafię ochłonąć, więc zaraz to nastąpi”.
  7. Ciekawym zjawiskiem jest w ogóle robić test i zajrzeć wgłąb siebie – robienie testu i poznanie opisu wywołuje u wielu osób uśmiech, bo muszą szybko przeanalizować jacy właściwie są 🙂
  8. Można działać zgodnie ze sobą – wiedząc, że np. jestem flegmatykiem i wolę siedzieć w piątkowy wieczór sam z książką, nie mam potrzeby na siłę zmuszać się, by iść na imprezę ze znajomymi. Oczywiście, zawsze warto wychodzić poza strefę komfortu, jednak trzeba też dać sobie prawo do czegoś uwzględniając to, co się preferuje.
  9. Można wykorzystać swój potencjał! – Np. wiem, że jestem sangwinikiem i wszędzie mnie pełno – najlepiej to wykorzystując prowadząc zajęcia warsztatowe z dzieciakami, kiedy jestem to tu to tam, zmieniamy wszyscy miejsce, prowadzimy żywe dyskusje, a lekcja jest bardzo dynamiczna, co powoduje, że dzieciaki nie mają czasu się nudzić i lubią taki sposób prowadzenia godzin wychowawczych.
  10. Łatwiej jest wybrać ścieżkę rozwoju zawodowego – ja np. pracowałam z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, które były często spokojne i powolne, wymagały pomocy przy jednym zadaniu przez długi czas, a ja stwierdzając, że mam zbyt żywy temperament – doszłam do wniosku, że potrzebuję dynamiki, ruchu, szybkości i konkretów, więc – mimo tego, że mam uprawnienia – nie zdecydowałam się pracować jako oligofrenopedagog na co dzień. Tak samo wiem, że siedząc spokojnie przy biurku 8 godzin, bym po prostu oszalała!

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do tego, by poznać swój typ temperamentu i czym prędzej wykonasz test, a może już to zrobiłeś? Co Ci wyszło? 🙂

dlaczego-warto-znac-swoj-temperament

Obrazek pobrany ze strony:
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/FourTemperamentEnsemble

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s