Fazy przemocy domowej

W kategorii pt. Przemoc poczytacie o tym czym przemoc jest. Same jej akty nie występują natomiast 24 na dobę, ponieważ chwilowo zdarzają się z pozoru lepsze dni. Przemoc (szczególnie w rodzinie) ma charakter cykliczny, co oznacza, że następują po sobie kolejne fazy. Przemoc domową dzielimy na trzy takie kroki:

 1. Faza narastania napięcia – występuje w niej stopniowy wzrost napięcia między ofiarą a sprawcą.
  Sprawca: staje się rozdrażniony, często robi awantury, ma wybuchy złości, zachowuje się w sposób zagrażający bezpieczeństwu psychicznemu ofiary (obraża ją, zastrasza). Może być patologicznie zazdrosny, a w przypadku uzależnień – zażywa więcej alkoholu czy narkotyków.
  Ofiara: wie, że zbliża się atak, stara się nie denerwować sprawcy, żyje w napięciu i jest bardzo czujna. Może mieć objawy somatyczne tego ogromnego stresu – bóle żołądka, głowy, bezsenność, utratę apetytu, a także być nerwowa, niespokojna i apatyczna. Często w tej właśnie fazie ofiara szuka pomocy u osób bliskich czy instytucji publicznych.
 2. Faza gwałtownej przemocy
  Faza ta trwa od ok. 2 do 48 godzin.
  Sprawca: staje się agresywny i gwałtowny, drobny bodziec (np. opóźniony posiłek, nieuprasowana koszula) wywołuje u niego eskalację agresji, np. bicia, kopania, lecz także agresji psychicznej (wyzywania, obrażania). Reakcja sprawcy jest całkowicie nieproporcjonalna. Zdarzają się nawet przypadki, że ofiara traci przytomność, a sprawca cuci ją, by bić dalej.
  Ofiara: ma zagrożone życie lub zdrowie, skutki wyżywania się sprawcy mogą być różne: od ogromnego stresu, poprzez podbite oko, złamaną rękę, aż po obrażenia wewnętrzne, poronienie, a nawet śmierć.
 3. Faza skruchy (miodowego miesiąca)
  Sprawca: może zaprzeczać temu, co się stało lub stać się z pozoru całkowicie inną osobą. Tłumaczy się tym, że nie wie co się z nim wcześniej działo czy był zbyt pijany, wyraża chęć poprawy, przeprasza, obiecuje, że to więcej się nie zdarzy. Staje się słodki i czarujący, przynosi kwiaty, prezenty, czekoladki. Oczywiście jest to ułuda.
  Ofiara: zaczyna mieć nadzieję, że sprawca się zmieni i wybacza katowi. W tej fazie ofiara uzależnia się jeszcze bardziej od sprawcy. Jeśli złożyła wcześniej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji, w tym właśnie czasie najczęściej wycofuje je. Znajomym wmawia, że wszystko już będzie dobrze. Okresy skruchy stają się z czasem coraz krótsze, po tygodniach, miesiącach lub latach tzw. ‚czas miesiąca miodowego’ zastępuje okres ciszy.

Faza skruchy kończy się i znów powtarza się cykl, a więc faza pierwsza (narastania napięcia) zaczyna się ponownie, potem druga i trzecia itd. itd. Może to trwać wiele lat. Kiedy ofiara przemocy daje się nabrać na przeprosiny, zwłaszcza wtedy powinniśmy pamiętać, że trzecia faza mija.

fazy-przemocy-domowej

Literatura: A. Woźnica, Przemoc wobec kobiet w rodzinie

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s