Jak utrzymać porządek w domu? Jak oczyścić swoje życie?

Na początek: dlaczego o tym piszę? Bo zrobienie w moim domu porządków raz a dobrze sprawiło, że pozbyłam się wielu negatywnych skojarzeń, wspomnień; oczyściłam swoje życie. Zmieniając otoczenie, zmieniłam swoją codzienność po prostu na lepsze.

Po babci i mamie niestety, przejęłam chomikowanie. Całe życie gromadziłam bardzo dużo przedmiotów, które w rezultacie okazywały się być problemem. Dlaczego? Bo nie miałam gdzie ich wkładać! Nawet mając ogromny dom rodzinny, doprowadzałam do takiego stanu pokoje, że szpilki włożyć już nie szło!

Sprzątanie metodą KonMari

Moja siostra poleciła mi książkę „Magia sprzątania”, do której dość sceptycznie podeszłam. Już tyle przecież widziałam odcinków „Perfekcyjnej pani domu”, że nie sądziłam, iż odkryję coś nowego. Mija jednak kolejny miesiąc, gdy stosuję się do zaleceń Mari Kondi, a moje miejsce zamieszkania wygląda całkiem fajnie i przyzwoicie. Co najważniejsze łatwiej mi utrzymać porządek. Psychicznie czuję się w nim o niebo lepiej i szybciej znajduję potrzebne przedmioty. 

Sprzątanie metodą KonMari nie jest sortowaniem i ubijaniem jak największej ilości rzeczy do jak najmniejszej przestrzeni. Jest niemalże filozofią życiową i postawą wobec rzeczy materialnych.

Na czym polega ta metoda?

 • Układanie rzeczy według kategorii – nie może być tak, że np. perfumy masz w łazience, pokoju i w szafie przy lustrze. Wszystko z jednej kategorii układamy w jednym miejscu – ja np. odkryłam, że patyczki do uszu mam w pokoju i w łazience, przeniosłam wszystkie do łazienki i już miałam ciut więcej miejsca w pokoju.
 • Układanie rzeczy pionowo – tak, tak, nawet ubrań! Wszystkie (poza tymi, co potrzebują wieszaków) składam w kostkę. Tak jak ułożyłam np. spodnie w marcu 2016, tak stoją do dziś i mimo wyjmowania – nie przewracają się. Nie muszę już planować popołudnia na wielkie układanie szafy.
 • Sortowanie rzeczy – tutaj trzeba wyrobić sobie umiejętność pozbywania się rzeczy niepotrzebnych i takich, co nie sprawiają nam radości. Nie robimy zapasów jak na apokalipsę.
 • Układanie rzeczy w pudełkach – najlepiej prostokątnych lub kwadratowych. Bardzo organizuje to przestrzeń!
 • Znajdowanie idealnego miejsca dla KAŻDEGO przedmiotu znajdującego się w domu – ja zaobserwowałam, że np. ładowarka do telefonu nie miała swojego stałego miejsca. Pałętała się po szafach i podłogach. Teraz, kiedy nie jest używana – leży w wyznaczonej dla niej szufladzie.

Co się zmieniło w moim życiu?

Utrzymanie porządku to jest jedna kwestia. Są ważniejsze. Teraz otaczam się przedmiotami, które używam – są dla mnie ważne i mi się podobają. Pozbyłam się przedmiotów, które (jak się okazało) – źle na mnie wpływały. Np. otrzymana w prezencie bransoletka nie w moim guście  budziła wyrzuty sumienia, że jej nie noszę. Oddałam wszystkie tego typu rzeczy ludziom, którzy będą mieć z tego większy pożytek. Książki, których nigdy nie przeczytam – do biblioteki, ubrania, których już nie założę – do rodziny, biżuterie i małe bibeloty – dla nauczycieli, którzy wykonują prace plastyczne. Najważniejsze, że stanęłam twarzą w twarz z wieloma wspomnieniami i tak naprawdę ograniczeniami. Kurczowe trzymanie się przedmiotów, których i tak nie będziemy używać może powodować u nas blokowanie się na nowe.

Nic dodać nic ująć – polecam każdemu metodę KonMari!

kon-mari-3

Czytaj także:
Jak utrzymać porządek w domu? Cz. I

Literatura:
M. Kondi, Magia sprzątania

3 comments

 1. Emocji dobrze jest nie dzielić na pozytywne i negatywne, lepiej na korzystne i niekorzystne, ja przynajmniej i wiele innych osób tak to dzielę. A masz jakieś konkretne sposoby na sprzątanie? W sensie, od czego zaczynasz sprzątać itd?

  Polubienie

 2. Paradoksalnie, całkowicie nieświadomie się do tej metody stosuję. Moją bolączką nadal jest jednak zbytni sentymentalizm i niechęć do rozstawania się z przedmiotami. Jak już uda mi się ustalić co wychodzi z mojego domu to potem już idzie z górki. Niemniej jednak mam mnóstwo książek, do których mam nadzieję kiedyś zajrzeć czy ubrań, które na pewno założę jak tylko schudnę/znajdę odpowiedni dodatek itp. Jeśli znasz coś o pozbywaniu się rzeczy i o tym, jak przekonać do tego innych (część książek jest męża) to daj znać 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s