Objawy zażywania narkotyków u nastolatków

Osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą mają świadomość tego, że najczęściej rodzic wzywany na rozmowę czy to z pedagogiem, czy policjantem – wypiera się problemu. Gdy w grę wchodzą narkotyki, słyszy się najczęściej: „on/ona nigdy by tego nie zrobił” lub „on/ona nie bierze”. Nawet, gdyby chciało się chronić dziecko przed całym złem świata trzeba pamiętać, że niestety narkotyki istnieją i kuszą młodych ludzi. W doskonałym świecie nastolatki „przyznają się bez bicia”, jeśli odbyły inicjację, w prawdziwym – kombinują i ściemniają. Ku przestrodze – przeczytajcie proszę ten post, nie zaszkodzi Wam mieć wiedzę.

Po czym poznać, że dziecko/nastolatek bierze narkotyki?

 1. Ma  problemy w szkole – wychowawcze lub edukacyjne
 2. Pogorszają się jego relacje z dotychczasowymi znajomymi lub radykalnie zmienia towarzystwo na nowe – najbardziej niebezpiecznie jest wtedy, kiedy nie wiesz kim są nowi znajomi, jakimi są ludźmi, jak funkcjonują
 3. Mocno schudnie lub przytyje – zapewne będzie twierdzić, że się stresuje czy odchudza i to z tego powodu
 4. Wydaje większą ilość pieniędzy – potrzebuję jej częściej, a Ty tak naprawdę nie wiesz na co
 5. Ma mniejszą uwagę i szybkość reakcji – jest rozkojarzony, nie można się dogadać z nim jak kiedyś
 6. Zmienia upodobania w zakresie ubioru, muzyki – może nagle stać się metalowcem czy ubierać w całkowicie inne kolory niż wcześniej
 7. Towarzyszą mu nietypowe nastroje, drażliwość – może być zamulony lub mocno pobudzony
 8. Z domu znikają pieniądze i wartościowe przedmioty – żeby miał na działkę
 9. Zapada w stany depresyjne i podejmuje próby samobójcze – często idzie to w parze ze środkami odurzającymi
 10. Posiada przybory potrzebne do zażycia narkotyków – lufki, bletki etc.

Nie muszą być spełnione wszystkie kryteria, by prawdą było, że nastolatek bierze. W 2013 roku piątkowy uczeń klasy 6 (lat 12) powiedział mi: „pani pedagog, to żaden problem zdobyć narkotyki, jeśli się chce, dilerzy kręcą się niedaleko szkoły”. Niestety, do środków odurzających dostęp mają nie tylko bogaci celebryci, lecz coraz to młodsi. Jeśli jesteś rodzicem/opiekunem nastolatka nie możesz twierdzić, że problem nie dotyczy Waszej rodziny, bo zawsze trzeba mieć go na uwadze i być czujnym.

Oczywiście, im silniejsza i zdrowsza więź z rodzicami, tym mniejsze ryzyko sięgnięcia po dragi, ale o tym napiszę osobny wpis. Jeśli zaobserwujesz to, co napisałam powyżej, nie pozwól się zwieźć tłumaczeniom, że to był jednorazowy wybryk czy chęć eksperymentu, to najprawdopodobniej wierzchołek góry lodowej. Jakieś refleksje, przemyślenia, przykłady?

Literatura:
Stres kobiecy, G. Witkin

3 comments

 1. Opuściłam mury szkolne kilka lat temu, jednak już wtedy powoli można było zauważyć nowy „trend” wśród młodzieży, zwłaszcza u gimnazjalistów, a mianowicie odurzanie się lekami np. psychotropowymi. Zdarzało się to moim rówieśnikom w czasach mojego liceum, ale nie było aż tak rozpowszechnione. Dziś wystarczy zdobyć receptę (co jest bardzo proste) i ma się „narkotyk” za grosze.

  Polubienie

 2. Jako osoba uzależniona, mająca kontakt z wszelkimi substancjami na codzień, wypowiem się: otóż, najważniejszą sprawą są oczy i tiki, łatwo wtedy stwierdzić na czym dana osoba jest. Co do „dojścia”, dzieci mają nadal kłopot z zalatwieniem sobie czegoś innego niż trawka, feta czy piguły, owiele prościej jest pójść do apteki i kupić thiocodin/antidol – kodeina (opioid), acodin/dexacaps – dekstrometorfan(dysocjant, psychodelik), czy sudafed/acatar – pseudoefedryna(stim, tu należy jednak znać przepis do zrobienia metkatynonu, który jest banalnie prosty). Należy zwracać uwagę na powiększone/pomniejszone źrenice nie reagujące na światło, czy czerwone białka. Jeśli widać po dziecku szczękościsk, nadmierne rzucie gumy czy drapanie , to właśnie to są najważniejsze znaki.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s