Konsekwencje dla klasy za złe zachowanie

Żeby trzymać w ryzach klasę czy grupę trzeba być słownym i wyciągać konsekwencje za niestosowne zachowanie. Odpuszczanie, pobłażanie prowadzi do tego, że uczniowie po prostu wchodzą na głowę, co zapewne nie jest miłym doświadczeniem. Już teraz nie można zlecić sprzątania czy zostania w kozie za to, co zrobił rozbójnik. Zastanówmy się jednak jakie mogą być konsekwencje dla całej klasy.

Konsekwencje dla klasy za złe zachowanie

  1. Pogadanki i suszenie głowy – jak uczniowie coś przeskrobią, to naprawdę nie chcą tego słuchać.
  2. Dodatkowe zadania – karty pracy, zadania domowe – zależy też od klasy i szkoły, bo dać to klasie uczniów zdobywających często jedynki zadziała bardzo demotywująco. Mnie zdarzało się zadać wypracowanie czy listę punktów np. dotyczące wpływu narkotyków na życie nastolatka.
  3. Rozsadzenie uczniów – zwłaszcza w podstawówce dzieciaki wręcz cierpią z tego powodu, bo lubią siedzieć z ulubionym kolegą lub koleżankę – w nagrodę oczywiście mogą to robić 🙂
  4. Poinformowanie rodziców – uwaga w zeszycie do korespondencji, telefon do rodzica lub – najbardziej skuteczne – wezwanie, a raczej zaproszenie rodzica do szkoły. Jeśli wariuje zgraja 5 chłopaków – wzywamy najlepiej osobno 5 rodziców, żeby było sprawiedliwie.
  5. Minusowe punkty za zachowanie – oczywiście nie na wszystkich działają, ale jeśli wymaga tego regulamin, trzeba je stosować konsekwentnie.
  6. Przeprosiny kogoś – jak klasa powariowała na jakiejś lekcji, zobowiązywałam ją do przeproszenia nauczyciela. W grupie siła, jak część widziała u innych skruchę, to też miało to pozytywny wpływ na resztę.

Nie ma złotych zasad i być może zastosowanie tych punktów nie zmieni nic, zawsze jednak warto próbować 🙂 Jak widzicie, niektóre z tych konsekwencji są bardziej indywidualne, niż grupowe. Oczywiście, każda konsekwencja musi być zgodna z prawem, statutem i regulaminami, pamiętajmy o tym przy ich ustalaniu. Jednak, gdy podejmiemy już decyzję o niej – nie cofajmy. Jakie jest wasze stanowisko w tej sprawie? Czy przypominacie sobie kary dla całej klasy, jakie dostaliście od nauczycieli?

konsekwencje-dla-klasy-za-zle-zachowanie

Literatura:
B. Rogers, Trudna klasa

2 comments

  1. Poprzednia wychowawczyni mojej córki za złe zachowanie cofnłęa klasę w połowie drogi na wf i zamiast na zajęciach rozładować ich energię to usadziła ich w ławakch i przez godzinę kazała robic samodzielnie zadania!!!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s