Fazy związku intymnego

Wiele lat temu Sternberg stworzył teorię miłości i opisał ją wraz z jej fazami. Pisałam o tym <TUTAJ> Dziś chciałabym pokazać Wam w jaki sposób postrzega to zjawisko John Gray – psychoterapeuta, autor „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety są z Wenus”.

Na początek chemia… Można ją określić poczuciem jakiegoś rodzaju pociągu do drugiej osoby. Większość z nas mówi, że chemia jest albo jej nie ma, pojawiło się coś między mną a kimś albo zupełnie nie. Nie jesteśmy w stanie wytworzyć sami wytworzyć chemii; nie mamy na nią wpływu.

4 rodzaje chemii, która może się wytworzyć między dwojgiem ludzi

 1. Fizyczna – stwarza pożądanie i podniecenie
 2. Emocjonalna  – rodzi uczucie, troskę i zaufanie
 3. Umysłowa – budzi zainteresowanie i otwartość
 4. Duchowa – otwiera serca, rodzi miłość, uczucie, szacunek

Kiedy już pojawi się chemia, dwie osoby najczęściej zaczynają ze sobą nawiązywać relację.

Fazy relacji intymnej (związku)

 1. Atrakcyjność – podobanie się sobie, poczucie pociągu do siebie
 2. Niepewność – zastanawianie się czy jestem dla drugiej osoby najważniejsza, czy jeszcze z kimś innym się spotyka?
 3. Wyłączność – podjęcie decyzji, że jest się tylko z jedną osobą
 4. Intymność – duża zażyłość
 5. Narzeczeństwo – przygotowanie do ślubu, podjęcie o nim decyzji

Oczywiście, granice między nimi są płynne. Jeśli para za szybko dąży do intymności mężczyzna może oddalać się (jak sprężynka), a kobieta unosić jak fala, co może powodować odsuwanie się od siebie i zniechęcenie. Nikt oczywiście nie każe z książką chodzić na randki, jednak zaburzenie kolejności może powodować w przyszłości problemy w związku (konflikty, wiele lat bez decyzji). Niekiedy, by uratować związek trzeba się cofnąć do poprzednich faz, czego przykładem jest separacja.

By poznać pokrewna dusze najpierw musimy poznać siebie samych. John Gray nawet kategoryzuje osoby poszukujące drugiej połówki. Biegacze – maja talent w szukaniu kogoś i utrzymaniu; Spacerowicze – uczą się na błędach metoda prób i błędów; Skoczkowie – późno i nagle się uczą jak być z kimś. I co Wy na to? Zgadzacie się z tym, co tu zostało napisane?

Literatura:
J. Gray, Marsjanie i Wenusjanki na randce

5 comments

 1. Skojarzyła mi się jakaś konferencja, na której usłyszałam, że zakochanie jest porównywane do choroby psychicznej. Dla mnie jest to jeden z najbardziej zagadkowych etapów związku (tutaj atrakcyjność). Jestem świeżo po lekturze „Żyć w rodzinie i przetrwać” i tam autor przedstawia koncepcję dobierania się w pary opartą o podobne deficyty partnerów 🙂 taki kubeł zimnej wody na głowę 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Tak, tak, nawet na YT jest bodajże film, że świeżo zakochani funkcjonują jak pod wpływem narkotyków 🙂 W którymś z artykułów pisałam, że ludzie się dobierają albo ze względu na podobieństwa, albo różnice. Hm,a o deficyty – to też się zgadza, bo np. często ktoś z nieszczęśliwego domu wiąże się z kimś z innego nieszczęśliwego domu:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s