Dlaczego dorośli znęcają się nad dziećmi?

Przemoc każdego rodzaju jest zła i nie podlega to żadnej dyskusji. Jakiekolwiek by nie wystąpiły jej przyczyny, nie ma usprawiedliwienia na bicie, poniżanie, gnębienie i wykorzystywanie. Dziś jednak chciałabym rozważyć czynniki tego zjawiska wobec najmłodszych.

Jakie są przyczyny przemocy (fizycznej i psychicznej) rodziców nad dziećmi?

 1. Doświadczanie przemocy w dzieciństwie przez rodzica – czyli tzw. powielanie wzorców własnych rodziców, lojalność wobec systemu. Rodzice często przysięgają sobie, że nie będą oprawcami własnych dzieci, jednak nie wywiązują się z tej obietnicy. Niekiedy nie potrafią po prostu inaczej, co ich oczywiście nie tłumaczy.
 2. Brak umiejętności radzenia sobie dorosłego z własnymi emocjami –  ojciec czy matka nie potrafią w konstruktywny sposób rozładować np. złości, gniewu czy frustracji, więc wyżywają się na dzieciach.
 3. Wmawianie winy dziecku – błędne przekonania powodują u rodziców stwierdzenia, że biją, bo wg nich dzieci zasłużyły na karę, co oczywiście jest bezpodstawne i nie powinno mieć miejsca. (W polskim prawie klaps też jest już zabroniony).
 4. Niechciane dziecko – rodzice żyją w przekonaniu, że gdyby nie ono – życie byłoby lepsze. Często wczesna ciąża, brak realizacji w życiu zawodowym lub niemożliwość rozwinięcia się w tej dziedzinie sprawiają, że dziecko postrzegane jest jako przeszkadzający przedmiot.
 5. Cechy rodzica z przeszłości pojawiające się u dziecka – np. dziecko jest niezdarne, jak kiedyś ojciec, u którego powoduje to narastający gniew.
 6. Uzależnienia – zwłaszcza te od trujących substancji (alkohol, narkotyki) mają bezpośredni wpływ na poczucie kontroli u rodziców. Nie panują nad sobą; po spożyciu robią coś, czego być może nie zrobili by na trzeźwo.
 7. Zaburzenia psychiczne – niekiedy przemoc wynika także z różnego typu chorób i zaburzeń psychicznych, jednak częściej wiąże się  z brakiem kompetencji wychowawczych (wiedzy, umiejętności).
 8. Trudna sytuacja materialna, brak pracy – chroniczny stres, czy tzw. stres ekonomiczny mogą doprowadzić rodzica do wyżywania się na dziecku w różny sposób.

Przyczyny przemocy wobec dzieci są różne. To, co powyżej napisałam oczywiście nie oznacza, że każda osoba doświadczająca przemocy w rodzinie będzie kiedyś sprawcą przemocy. Bardzo często te czynniki występują w postaci skumulowanej, nie zdarza się zazwyczaj, że istnieje jeden jedyny powód krzywdzenia najmłodszych.

Nie ma znaczenia jakie są przyczyny i czy rodzice krzywdzą celowo czy nie. Żadne zachowanie dziecka i żadna sytuacja rodzica nie usprawiedliwia przemocy. Zazwyczaj nie ma w tym wszystkim żadnej reguły, małoletni nie jest w stanie przewidzieć kiedy dostanie reprymendę, a „nieprzewidywalny rodzic jest jak przerażający Bóg”.

Najważniejsze, by nie bagatelizować problemu. Przekonanie o tym, że na dziecko trzeba czasem pokrzyczeć jest jak najbardziej złudne. Dzieci, które były lub są ofiarami przemocy psychicznej ponoszą tego konsekwencje także w dorosłym życiu. Jako pedagog i człowiek apeluję, by wszystkie przypadki zaobserwowanej przemocy zgłaszać, bo znieczulica innych dorosłych prowadzi do fatalnych skutków w życiu małego człowieczka.dlaczego-dorosli-znecaja-sie

Literatura:
S. Forward, Toksyczni rodzice [jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie]

Artykuły na podobne tematy znajdują się w kategorii „Przemoc” po prawej stronie bloga.

5 comments

 1. Uwielbiam Twoje wpisy za zamknięcie w punktach najważniejszych rzeczy! Merytorycznie i rzeczowo. „Toksycznie rodzice” to książka, do której co jakiś czas wracam. Nie wiem czy wiesz, ale ostatnio wyszła tej autorki: „Matki, które nie potrafią kochać”. Bardzo Ci polecam, bo też w tematyce tego wpisu 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s