Jak uchronić dzieci przed molestowaniem?

Od zawsze sprawy związane z seksualnością były tematem tabu. Z trudnością mówią o tym między sobą dorośli, choć na szczęście zdarza się to coraz częściej. A trzeba rozmawiać choćby dlatego, by zapobiec złemu dotykowi i molestowaniu oraz nie powodować, że dziecko będzie żyło w świecie mitów, gdzie bocian przynosi noworodki… Sama już poruszam te tematy z dziećmi w szkole.

Jak uchronić dzieci przed molestowaniem?

Jako rodzic:
 1. Zapewnij dziecko, że może powiedzieć Ci dosłownie o wszystkim, nawet czymś trudnym i zawsze mu pomożesz
 2. Musisz wiedzieć gdzie i z kim przebywa Twoje dziecko oraz na jak długo
 3. Powinieneś uświadomić swoje dziecko, że człowiek, co krzywdzi dzieci wygląda na fajnego, jest miły i może być członkiem rodziny (niestety, molestowanie najczęściej ma miejsce ze strony bliskich dziecku, a nie obcych)
 4. Nie musisz opowiadać o szczegółach gwałtu i konkretach dot. molestowania
 5. Możesz przestrzegać swoje dziecko, by nie rozmawiało z obcymi, nie wsiadało z nimi do auta, nigdzie z nimi nie szło – nawet jak mówią, że znają rodziców i rodzice je o to prosili
 6. Możesz powiedzieć swojemu dziecku następujące zdanie:
  „nikt nie może Cię dotykać głaskać we wstydliwych miejscach i pokazywać Ci czegoś, co Cię zawstydza”
 7. Możesz poradzić dziecku, by w wyżej wymienionych sytuacjach zakrzyczało „nie zostaw mnie, nie chcę tego!”  i uciekało najszybciej, jak potrafi
 8. Możesz poradzić dziecku, kiedy nie wie czy dana sytuacja jest dla niego zła, by odpowiedziało „muszę spytać mamę i/lub tatę”
 9. Możesz pokazać dziecku artykuł i powiedzieć, że zdarza, że źli ludzie porywają dzieci i robią im krzywdę
 10. Możesz spytać dziecko komu poza rodzicami może jeszcze powiedzieć, jeśli zdarzy się coś złego? (Niekiedy dzieci mają dobry kontakt np. z ciocią i to im się zwierzają)

Sama jako pedagog czasem rozmawiam z dziećmi o takich sytuacjach i wiem, że to bardzo trudne. Pamiętaj, że ponosisz za dziecko odpowiedzialność i im bliższa będzie Wasza relacja, im więcej będzie w niej ciepła, miłości i zaufania, tym mniejsze ryzyko, że dziecku stanie się krzywda i że zatai przed Tobą, jeśli spotka je coś złego, czego oczywiście nikomu nie życzę. Co Wy na to? Najważniejsze, by o tym rozmawiać bez zastraszania, wprowadzania w drastyczne szczegóły i krzyku.

jak-uchronic-dzieci-przed-molestowaniem

Literatura:
D. Liebich, Sztuka rozmawiania z dziećmi

5 comments

 1. To bardzo trudny temat. Wydaje mi się, że w takich sprawach kluczowe jest zaufanie jakim dziecko obdarza rodzica. Czasem to zaufanie pozwala ochronić dziecko, jeśli rodzic jest na bieżąco z wydarzeniami z życia dziecka i coś go zaniepokoi- może szybciej zareagować. Jest taka książka „Co widziały wrony” o molestowaniu właśnie i pokazuje mechanizmy jakie wykorzystuje oprawca, żeby dzieci nie chciały opowiadać o takich sytuacjach dorosłym. Bardzo Ci polecam! 🙂

  Polubienie

  • O, dziękuję, już zapisuję tytuł, dla mnie podstawową książką o traumach jest „O chłopcu wychowywanym jak pies”, także ja polecam tą pozycję, jest dość mocna. Zgadzam się całkowicie – zaufanie jest najważniejsze.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s