Jak ludzie dobierają się w pary?

Jak to się dzieje, że dwie osoby nagle związują się na całe życie, a może i nie tak nagle, bo coś je do siebie przecież przyciąga? Nieraz się mówi o miłości od pierwszego wejrzenia, jednak według mnie nie zdarza się ona za każdym razem. Coś musi sprawić, że ludzie tak się do siebie przybliżą, że nagle stają się nierozłączni.

Co powoduje, że ludzie dobierają się w pary?

  1. Odległość między partnerami – od wieków ludzie wiązali się ze sobą przez wzgląd na to jak blisko od siebie mieszkają. Każdy woli mieć ukochaną osobę w tej samej miejscowości. W 1979 roku w Holandii odległość między partnerami wynosiła średnio 10 km. [Wiadomo, że później zamieszkiwali razem :-)]
  2. Wyznanie religijne – na całym świecie o wiele rzadziej zdarzają się pary reprezentujące skrajne wyznania religijne czy jego brak. Zazwyczaj występuje zgodność pod tym kątem, np. dwoje osób jest katolikami. Badania udowadniają, że początkowo różnice wyznań są dla pary atrakcyjne, jednak po średnio 18 miesiącach wzorzec ten ulega odwróceniu. Na szczęście, są i pary, które się w tym dogadują.
  3. Poglądy na rodzinę – jest to ściśle związane ze wspólnymi celami. Np. kiedy on i ona chcą ślub i dzieci zwiększa to szanse na zawiązanie związku i jego przetrwanie. Z kolei zaś, jeśli jedna osoba chce tego, druga nie chce, to często nie ma to racji bytu, bo przecież nie urodzi się połowy dziecka, prawda?
  4. Komplementarność – uzupełnianie się partnerów. Każdy z Was zapewne zna powiedzenie: „przeciwieństwa się przyciągają”. Niektórzy wolą się wiązać z kimś całkowicie innym od siebie np. pod kątem temperamentu – osoba spokojna z żywą i przebojową itd.
  5. Homogamia – dobór partnera na zasadzie podobieństw. Jest to przeciwieństwo komplementarności. Istnieją ludzie wolący związać się z kimś, kto ma podobne zainteresowania, pasje i osobowość zamiast szukać kogoś skrajnie innego.

Jako ciekawostkę dodam, że ludzie mogą się zakochać, kiedy są pobudzeni z innych powodów. Pobudzenie fizjologiczne trwa kilka minut, np. po wysiłku fizycznym czy po jakimś ekscytującym przeżyciu (nawet tragicznym). Pojawia się wówczas transfer przeniesienia tj. pobudzenie to przekłada się na inną osobę. Ponadto wtrącanie się osób z zewnątrz sprawia, że namiętność pary wzrasta. Nieraz pewnie słyszeliście o przypadkach, kiedy znajomi czy rodzice negatywnie wypowiadali się o wybranku/wybrance serca, co wzmagało przywiązanie pary do siebie (jak w książce Romeo i Julia).

Co o tym sądzicie? Czy jest to dla Was ważne? Ja sądzę, że warto być tego wszystkiego świadomym, a wszystkim, którzy jeszcze szukają swojej bratniej duszy życzę jej znalezienia 🙂

jak-ludzie-dobieraja-sie-w-pary

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s