Ile masz % energii dzisiaj?

Każdy człowiek jest jak telefon komórkowy. Ma swoją baterię, którą musi ładować. Jedna bateria to bateria fizyczna – wyczerpuje się na skutek pracowania, sprzątania, materialnego działania. Ładujemy ją poprzez sen czy odpoczynek.

Mamy jednak drugą ważniejszą i większą baterię – baterię psychiczną. Sami na pewno zdajecie sobie sprawę, że niekiedy nie wykonujemy ciężkiej, fizycznej pracy w kamieniołomie, a jednak czujemy się jakbyśmy przerzucili tonę węgla (czytaj praca pedagoga, hehe). Ale też niektóre sytuacje bardzo zabierają nam naszą energię. Nie mówię tu tylko o bardzo poważnych przeżyciach typu śmierć czy rozwód, lecz o sytuacjach krótkotrwałych, które jednak sprawiają, że nasz poziom baterii spada. Np. udział w rozmowie kwalifikacyjnej.

Już od bardzo dawna rozmawiamy z moim narzeczonym o tym co nam daje energię, a co ją odbiera. Mamy tego świadomość i staramy się jak najbardziej to balansować.

Przykład 1. Wesele

Np. Kiedy w sobotę jedziemy na wesele – nasza bateria fizyczna wyczerpała się do poziomu np. 30%, bo całą noc tańczyliśmy, zatem żeby ją uzupełnić będziemy w niedzielę dłużej spać, a morderczy trening przenieśliśmy na inny dzień.

A co z energią psychiczną?

Na weselu będziemy poznawać nowe osoby, a zatem wychodzić poza swoją strefę komfortu, mówić coś o sobie, badać teren. Jest to miłe i przyjemne? No jest. Ale czy zużywa energię? Zużywa. W takim wypadku postanawiamy, że w niedzielę spędzimy czas we dwoje, bez innych ludzi, żeby się wzajemnie naładować.

Dawcy i biorcy

Ludzie dzielą się na dawców i biorców. Niektórzy dają innym energię, inni ją odbierają. Czy wiesz jakim jesteś typem?

Mam dla Ciebie zadanie!

Odpowiedz na ile % masz dziś energii? Proszę stwórz listę co odbiera Ci energię psychiczną i co ją zabiera, zobacz ile nowych informacji dowiesz się na swój temat!

Wpis dedykuję mojej przyjaciółce Emilce.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s