Uwarunkowania przemocy wobec kobiet

Niestety, kobiety do dziś noszą piętno poprzednich wieków, wyobrażeń i stylu życia. Dlaczego to właśnie kobiety są częściej niż mężczyźni ofiarami przemocy?

Szczypta historii…

Od niepamiętnych czasów dominacja mężczyzn była na porządku dziennym. Przez wieki bicie żon nie było karane. Dopiero w XIX w. zaczęto wyciągać konsekwencje z dyscyplinowania kobiet w domu. Kobiety, jak wiadomo, dużo później uzyskały prawa wyborcze i możliwość nauki. W Polsce zostały dopuszczone do studiowania zaledwie wiek temu.

Także w Europie w niektórych krajach prawa wyborcze kobiety uzyskały po II w. światowej, w innych zaś z kolei nawet do lat 70 nakazywano kobiecie ślepą posłuszeństwa wobec męża. I dopiero w tym drugim czasie aktywistki zwróciły uwagę na traktowanie płci pięknej. Obecnie gwałt w małżeństwie nie w każdym kraju traktowany jest jako przestępstwo. Kobiety przez wiele lat były uzależnione od ojców, mężów, braci. Nie mogły same decydować o swoim losie. W niektórych miejscach na świecie nadal nie mogą.

Przekonania ludzi

Mężczyźnie przypisano rolę głowy rodziny, kobiecie rolę podporządkowanego jej członka. Wielu mężczyzn zatem wymaga od małżonek bezwzględnej subordynacji i wydaje im się, że mają jeszcze w obecnych czasach prawo karać je za złe (w ich przekonaniu) zachowanie. Sprawcy przemocy tłumaczą się, że bili, poniżali swoją kobietę, bo chcieli zmienić sposób jej postępowania, co jest oczywiście nie słuszne, bo robić tego nie mogą.  Kobiety zaś często muszą udowadniać, że nie sprowokowały sprawcy lub tłumaczyć się z tego, że również biła partnera (zazwyczaj w samoobronie). Niestety, cały czas kultura arabska i muzułmańska traktuje kobiety niezamężne jako bezwartościowe!

Uprzedmiotowienie kobiet

Powszechnie używa się wizerunku kobiety jako przedmiotów. Ciało kobiece i jego seksualność wykorzystuje się do sprzedaży rozmaitych towarów: samochodów, brylantów, kart płatniczych, a nawet (jak sama zaobserwowałam) pił spalinowych. Wzmacnia to utrwalanie wizerunku kobiet jako ofiar.

Początki [niestety] w dzieciństwie!

Od najmłodszych lat chłopcy uczeni są, że to, co kobiece jest złe – nie mogą jak kobiety płakać, bać się, bawić lalkami. Nierzadko są przez ojców uczeni miłości wobec kobiet, ale także jednocześnie lekceważenia. Dziewczynki z kolei są z jednej strony uczone niechęci do mężczyzn, ale także poczucia, że mężczyźni są całkowicie w życiu niezbędni (aż do skrajnego braku samodzielności).

Wmawianie kobiecie bezradności, obwinianie za nieudany związek (obecny lub wcześniejszy), traktowanie lekceważąco jej potrzeb, naśmiewanie się z jej wrażliwości. Mogłoby się to wydawać całkowicie niewinne, a jednak nie jest! Niestety, każde takie zachowania i incydenty nie tylko mężczyzn, lecz również innych kobiet powodują, że kobieta może wejść w rolę ofiary przemocy domowej.

Przypomnę, iż  stosowanie przemocy wobec drugiej osoby wynika z tego, że traktuje się ją jako kogoś niższego, gorszego. Zastanów się Mężczyzno, nim kolejny raz przy kolegach wyśmiejesz gorsze umiejętności kobiety w prowadzeniu auta i zastanów się Kobieto, nim powiesz koleżance w trakcie rozwodu, że to wyłącznie jej wina.

uwarunkowania-przemocy-wobec-kobiet

Literatura:
A. Woźnica, Przemoc wobec kobiet w rodzinie

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s