Jak przygotować dziecko na nadejście drugiego?

2Nadejście drugiego dziecka jest dla pierwszego zawsze wielkim przeżyciem. Niezależnie od tego czy ma dwa lata czy dziesięć, świat, który dotąd znał zaczyna się dla niego walić z hukiem. Po narodzinach braciszka czy siostry, dostrzega, że rodzice nie są już tylko na jego wyłączność i normalnym, jest, że czuje wtedy zazdrość. Możemy zadbać, by proces akceptacji przebiegał łagodniej.

Jak przygotować dziecko na nadejście drugiego?

 1. Niekiedy maluchom zbyt wcześnie nie trzeba mówić, bo po prostu nie mają poczucia czasu. Młodszym przedszkolakom można w 7 lub 8 miesiącu ciąży wskazać, że się urodzi braciszek lub siostrzyczka – nie określając dat, tylko wydarzenia związane z tą porą roku, np. „kiedy basen rozłożymy” lub „kiedy liście będą spadać z drzew”. 
 2. Dziecko nie może czuć zagrożenia – lepiej mu nie mówić „kiedy dzieciątko się urodzi, będziesz się musiał się nim opiekować”, lepiej powiedzieć, że czasem będzie mógł pomagać
 3. Przedszkolakom można pokazywać noworodki np. idąc na spacer, żeby miały wyobrażenie, warto przy tym powiedzieć, że „podobnie będzie wyglądać braciszek/siostrzyczka”
 4. Pierwszemu dziecku można pozwolić pomóc przy organizowaniu wyprawki
 5. Trzeba wzbudzić u pierwszego dziecka zainteresowanie nowym dzieckiem – np. poprzez zdjęcia z sali szpitalnej lub z internetu, jednak…
 6. Nie można przeciążać opowieściami o tym, co nastąpi
 7. Warto rysować z dzieckiem czy poprosić je o namalowanie rodziny liczącej już cztery, a nie jak zazwyczaj trzy osoby, by mogło sobie plastycznie wyobrazić nowy model rodziny
 8. Po urodzeniu drugiego dziecka trzeba okazywać wiele miłości pierwszemu

Najważniejsze, by rozmawiać. Temat drugiego dziecka nie może być przemilczany i kreowany na niespodziankę. Dzieci najbardziej potrzebują poczucia bezpieczeństwa, a więc i przewidywania co się może stać. Jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie?

jak-przygotowac-dziecko-na-nadejscie-drugiego

Literatura:
D. Liebich, Sztuka rozmawiania z dziećmi

One comment

 1. Starszy mój miał 2 lata jak byłam w ciąży, oczywiście że mówiliśmy, opowiadaliśmy że będzie braciszek (też nie za dużo, tu masz rację że nie warto przeginać z tym gadaniem), że teraz jest w brzuchu, ale to była jeszcze abstrakcja dla dwulatka. Pod koniec ciąży w domu już był basen do rodzenia, pokazywałam starszemu zdjęcia że też się w takim basenie urodził, no i młodszy zaczął się rodzić rano, pamiętam jeszcze jak klęczałam z piłką przed nosem, przyszedł starszy i zapytał – Co robisz mamo? Ja z uśmiechem na twarzy: – Rodzę twojego brata. On też się uśmiechnął. I coś tam jeszcze pytał, ale ja już wchodziłam w „birthing zone” 😉 i już nie miałam ochoty nic mówić. Ostatecznie pojechał do opiekunki, chociaż myślałam najpierw że może zostać z nami. Jak wrócił, to brat już był i pierwsze przywitanie było bardzo radosne, i głaskanie, przytulanie. Cieżej było później między nimi, ale dogadują się. Pomocna mi była książka „Rodzeństwo bez rywalizacji – jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością” i „Wierzące dzieci” – ta druga nie tak typowo o rodzeństwu, ale kilka wątków było dobrych, np. żeby poświęcać czas dzieciom osobno, indywidualnie, co staramy się robić. Jak coś jest nie tak, upominamy też maluszka, od początku, żeby starszy słyszał że to nie tylko on jest upominany (chociaż to trochę śmieszne było mówić do noworodka żeby był delikatny dla brata itp. ;))

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s