Typy toksycznych teściów

Istnieje wiele żartów na temat teściów, często się o nich mówi. Nie bez powodu zresztą, bo przecież pełnią dość ważną rolę w naszym życiu. Biorąc ślub z daną osobą, w jakiś sposób wiążesz się również z jej rodzicami. Chciałoby się mieć teściów jak z bajki, jednakże częściej zdarza się inaczej. Susan Forward wymienia

Typy toksycznych teściów

  1. Krytycy – postrzegają Cię jako osobę niekompetentną lub o zaburzonej osobowości, ponieważ myślisz inaczej niż oni. Upatrują w Tobie przyczynę wszelkiego zła. O wiele łatwiej krytykować nową osobę w rodzinie, zamiast wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Myślą np. „nie umie sobie go wychować”, kiedy to sami popełnili błędy x lat temu.
  2. Zaborcy – uważają, że podpisując akt ślubu – związujesz się z nimi na wieki. Odnoszą się do trzech komponentów: Bliskości (nie jesteś niezależny, masz się zjawić, gdy Cię potrzebuję”, Miłości („od Ciebie zależy czy będę szczęśliwy”) oraz Rodziny („Musisz stawiać swoją rodzinę na pierwszym miejscu, a nie żonę/męża”). Myślą, że Twój dom jest ich domem, a Twoje dziecko ich dzieckiem.
  3. Nadzorcy – uważają, że Twój partner nie jest w stanie zająć się swoim życiem i wkraczają, by zrobić to lepiej od niego. Nadzór nie rozróżnia płci.
  4. Mistrzowie chaosu – robią za dużo lub (co częściej się zdarza) nie robią nic, by kontrolować swoje nałogi, wewnątrzmałżeńskie konflikty czy problemy finansowe. Wciągają Was w swoje problemy. W rodzinie panuje zmowa milczenia. Młodzi lub jedno z nich często ratują z opresji, gdy się zapiją, zadłużą, pokłócą, a to jak przyklejanie plastrów, które nie leczą chorych zachowań teściów. Ciebie mogą traktować jako bufor w konflikcie np. córka-ojciec.
  5. Oziębli/Pogardliwcy – nie okazują uczuć, sabotują Twoje małżeństwo nastawiając Twojego partnera przeciwko Tobie.

Który typ jest wg Was najbardziej destrukcyjny dla małżeństwa? Czy Waszym zdaniem można się od tego uwolnić? Czekam na komentarze!

Literatura:
S. Forward, D. Frazier, Toksyczni teściowie

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s