Skutki doświadczania przemocy w rodzinie, cz I

Przemoc (zwłaszcza w rodzinie) powoduje nie tylko uszkodzenia ciała ofiary, lecz prowadzi do zaburzeń emocjonalnych, zmian w sposobie postrzegania, siebie, innych i świata. I można mówić „dostawałem klapsa w dzieciństwie i wyszedłem na ludzi”, a można przyjrzeć się swoim problemom w życiu dorosłym i (być może) dostrzec, że przyczynę miały właśnie w podnoszeniu ręki przez ojca lub matkę.

Skutki doświadczania przemocy w rodzinie

 1. Trauma – pisałam o niej <TUTAJ> Post-traumatic stress disorder, czyli zespół stresu pourazowego. Ofiary przemocy mogą mieć wszystkie jego cechy, które wymienię w osobnych punktach, ale też nie wszystkie.
 2. Poczucie niskiej wartości, winy i wstydu – ofiary żyją w przekonaniu o własnej winie, niewłaściwym zachowaniu. Widzą się jako głupie, bezwartościowe, brzydkie. Często wstyd im za to, czego w życiu doświadczyły.
 3. Nieufność wobec ludzi ofiary przemocy są przez sprawcę izolowane. Żyją w głębokiej samotności, cierpiąc. Są zamknięte w sobie i nieufne. Mogą reagować z dużą wrażliwością na niedotrzymywanie obietnic itd.
 4. Zaburzenia snu
 5. Zaburzenia łaknienia (anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się)
 6. Depresja i obniżenia nastroju
 7. Skłonności autodestrukcyjne i samobójstwa – ofiary żyjące z katami nie mogą otwarcie wyrażać swoich emocji. Złość i gniew kierują przeciwko sobie. Popadają w  cięcie się, samookaleczenia. 10% kobiet będących ofiarami przemocy podejmuje próby samobójcze, z czego połowa z nich wielokrotnie.
 8. Uzależnienia – alkoholizm, narkomania
 9. Uszkodzenia ciała
 10. Choroby somatyczne
 11. Przewlekł napięcie, poczucie zgrożenia, wzmożona czujność
 12. Stany nadmiernego pobudzenia
 13. Stany zahamowania, poczucie bezradności
 14. Wtargnięcia, czyli mimowolnie pojawiające się wspomnienia traumatycznych przeżyć – zdarzają się w różnych sytuacjach, napadowo, człowiek nie ma na nie wpływu. Przypominają wspomnienia dzieci, ponieważ mają postać wrażeń, obrazów. Towarzyszą im silne emocje.
 15. Dysocjacja – odcięcie od własnych emocji. Ofiara wchodzi w stan psychicznego odrętwienia, zrywa kontakt ze swoimi emocjami, ponieważ są zbyt trudne do poradzenia sobie z nimi. Jest to mechanizm obronny, który może powodować, że ofiara wydaje się mało wiarygodna (opowiada na zimno o tym, co się działo).

To nie wszystkie efekty złego traktowania przez ojca, matkę, męża czy żonę. O innych napiszę w osobnych artykule. Dobrze jest, by widzieć związek między tym, co się dzieje teraz, a tym, co miało miejsce kiedyś. Oczywiście, nad tym wszystkim trzeba pracować i to, że jako dziecko ktoś był bity, nie daje mu upoważnienia do bicia w dorosłości. Jakieś refleksje?

skutki-przemocy-w-rodzinie

Literatura:
A. Woźnica, Przemoc wobec kobiet w rodzinie
B. D. Perry, M. Szalavitz, O chłopcu wychowywanym jak pies
S. Forward, C. Buck, Toksyczni rodzice [Jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie]

9 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s