Fakty o mózgu (także dzieci po traumach)

Mózg – najbardziej niesamowita część ludzkiego ciała, która działa w niesamowitym tempie w niesamowity sposób. Zainteresowałam się tą „magiczną kulą” będąc na wykładzie neurobiologa p. Vetulaniego. Pokazał nam skany mózgów dzieci zaniedbanych, które były rozwinięte tak jakby do połowy. Okazuje się, że przemoc wywołuje w mózgu nieodwracalne zmiany, co ma wpływ na funkcjonowanie człowieka. Niesamowite, prawda?

Fakty o mózgu:

 1. Niektóre mózgi dzieci po traumie przypominają mózgi uzależnionych, być może to powoduje, że ludzie po bardzo trudnych przeżyciach są podatni na uzależnienia. Dużo alkoholików i narkomanów ma za sobą traumatyczne doświadczenia.
 2. Mózg się rozwija najszybciej przez pierwsze 3 lata. Mózg 4-latka stanowi 90% wagi mózgu dorosłego.
 3. Płaty mózgu odpowiedzialne za samokontrolę, planowanie i myślenie abstrakcyjne kończą swój rozwój pod koniec dojrzewania – stąd u nastolatków szaleństwa.
 4. W mózgu istnieją neurony lustrzane – kiedy z kimś rozmawiasz czasem zadziałają w Twoim mózgu specjalne neurony, w mózgu kogoś z kim mówisz też takie zaczynają działać – są odbiciem Twoich. Pomaga to w komunikacji i empatii.
 5. Mózg dziecka kształtuje się najbardziej, gdy matka dziecka mówi do niego, uśmiecha się, dotyka, tuli je i jest to działanie często powtarzające się.
 6. W mózgu istnieje 100 miliardów neuronów (komórek mózgowych), a każda z nich ma dziesięć komórek wspierających zwanych neuroglejami.
 7. Jak narkotyki działają w mózgu? W mózgu informacje są przekazywane za pomocą chemicznych posłańców (neurotransmiterów), pasują one do odpowiednich receptorów kolejnych neuronów jak klucz do dziurki. Większość substancji psychoaktywnych można porównać do skopiowanych kluczy w mózgu, oznacza to, że wywołują one reakcje, które pojawiły by się w innych okolicznościach. Euforia pojawia się, kiedy się np. gdy widzimy z ukochaną osobą, a niekiedy również po zażyciu amfetaminy.
 8. Okaleczenia zmuszają mózg do uwolnienia opioidów. Przynosi to pozorne ukojenie, ale nie znieczulenie. Kokaina i amfetamina zwiększają wydzielanie neurotransmiterów dopaminy i noradrenaliny.
 9. Zmuszając mięśnie lub mózg (podczas nauki) do pracy ‚stresujemy je’. Delikatny stres jest potrzebny do nauki: mózg wie na co ma zwrócić uwagę, co ma powtórzyć. Delikatny stres sprawi, że przypomnisz sobie dane słówko. Jak się odwodnisz – stres wywoła pragnienie. Taki stres musi być delikatny, przewidywalny, wg schematu.
 10. Mózg nie rozwija się prawidłowo, gdy dziecko do 3 r. ż. słyszy o wiele mniej niż około 3 milionów słów
 11. Odpowiednie części mózgu odpowiadają za poszczególne funkcje, np.:
  Kora mózgu – mowa, język, myślenie abstrakcyjne, planowanie, świadome podejmowanie decyzji
  Pień mózgu – funkcje regulacyjne, temperatura ciała, rytm serca, oddychanie i ciśnienie krwi
  Międzymózgowie i układ limbiczny – reakcje emocjonalne, które kierują naszym zachowaniem: strachem, nienawiścią, miłością i radością
  Śródmózgowie i pień mózgu – chodzenie oraz reakcje na stres
 12. Zmiany w mózgu na skutek traumy:
  utracenie zdolności regulowania nastroju, interakcji społecznych i myślenia abstrakcyjnego – dzieje się tak, ponieważ te ośrodki zostały tak jakby wypalone.
  Zaburzenia wytwarzania serotoniny, noradrenaliny i serotoniny.
 13. Mózg do 4 r. ż. jest  najbardziej plastyczny na różne przeżycia: dobre i złe. Radzenie sobie ze stresem przychodzi z czasem u dziecka, nie można więc powiedzieć, że dzieci są odporne. Tak, jak mózgi dzieci są bardziej podatne na naukę języków, mowy, zdolności ruchowych, tak samo bardziej podatne są na traumę.

Czy jesteś zaskoczony/zaskoczona tym, co przeczytałeś? Ja byłam w szoku! Wiedziałam, że przemoc ma wpływ na całe życie człowieka, teraz namacalnie i konkretnie wiem w jak bardzo drastyczny sposób, skoro jej skutkiem jest zmiana budowy i funkcjonowania sterującego wszystkim mózgu

Jakie jest Wasze zdanie w związku z powyższym?

fakty-o-mozgu

Literatura:
B. D. Perry, M. Szalavitz, O chłopcu wychowywanym jak pies

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s