Jak postępować wobec dzieci po rozwodzie rodziców?

Dziecko (zwłaszcza w wieku przedszkolnym) jest przekonane, że jego rodzice zawsze byli i będą razem, dziwi się temu, że kiedyś się nie znali. Często może się zastanawiać: „Jeśli mnie kochają to dlaczego nie są razem?” i czuć się winne, że kocha tatę, a mama już nie. Dzieci, z którymi się nie rozmawia i które są uwikłane w gierki rodziców dzieją się naprawdę złe rzeczy.

Dziecko po rozwodzie rodziców – jak reagować?

  1. Jeśli chcesz pomóc dziecku, zacznij od pomocy sobie.
  2. Musisz cały ciężar rozwodu wziąć na siebie i współmałżonka, choćby nie wiem co. To naturalne, że dziecko szuka winnego rozwodu. Może obwinić mamę, tatę, oboje lub samego siebie. W innym przypadku dziecko stwierdzi, że to z jego powodu, może pomyśleć np. „byłem niegrzeczny” lub „kiedy byłem zły, pomyślałem, że rodzice powinni się rozwieść i wykrakałem”.
  3. Najlepiej jak wytłumaczysz to w sposób: ‚Rozwiedliśmy się, ponieważ ja i Twój ojciec nie mogliśmy razem żyć’. Maluchom niekoniecznie trzeba tłumaczyć powody takie jak zdrada czy pieniądze.
  4. Ułatwiaj dziecku przeżywanie niepokoju, gniewu, strachu etc. – nie może tłumić w sobie trudnych emocji.
  5. Pozwól dziecku reagować we właściwy jemu sposób – dziecko zachowuje się jakby było w szczelnym kokonie, jednak wszystko słyszy, widzi i czuje. Kokon to jego sfera bezpieczeństwa, boi się z niej wyjść. Nie rozwalaj mu tego kokona, tylko wspieraj, wspieraj i wspieraj, aż samo go otworzy.
  6. Nie wymuszaj opowiadania o tym co czuje, lecz delikatnie dawaj do zrozumienia, że Cię to interesuje.
  7. Warto pytać dziecko czy czasem niepokoi się relacjami z ojcem i matką – być może ma pytania, o których nie miałeś pojęcia.
  8. Poradź dziecku jak ma rozmawiać kolegami, np., żeby powiedziało im wprost, bez ceregieli o Waszym rozwodzie – dziecko wcześniej czy później będzie chciało, by się o tym dowiedzieli.

Nie ma znaczenia czy to, co myśli pociecha ma sens czy jest wyssane z palca. Po prostu przyjęło taki schemat myślowy i trzeba z nim walczyć, jeśli jest nieprawidłowy i dziecko np. bierze odpowiedzialność za walkę dorosłych. To rola obojga rodziców – oddziaływać w taki sposób, aby ich rozstanie miało jak najmniej kaleczących skutków dla potomka.

dziecko-po-rozwodzie-jak-reagowac

Literatura:
K. Jabłoński: Rozwód. Jak go przeżyć?

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s