Jak doprowadzić swoje dziecko do zaburzeń odżywiania?

 Wielokrotnie w rozmowach z rodzicami dzieciaków z mojej szkoły zwracam uwagę na ich działanie w kontekście odżywiania swoich pociech i postrzegania tego. Dziś stworzyłam…

Antyporadnik – czyli jak doprowadzić swoje dziecko do zaburzeń odżywiania

  1. Mów dziecku, że powinno się odchudzać – na pewno zacznie to robić nieumiejętnie, bo dzieci i młodzież zazwyczaj nie mają pojęcia o zasadach zdrowego odżywiania. Zazwyczaj zaczynają od głodówek, a później w szkole ledwo stoją na nogach.
  2. Komentuj jego wygląd„o, przytyło Ci się”, „masz rozstępy” czy „grubej dziewczynki nikt nie pokocha” – na pewno zacznie myśleć, że wygląd stanowi najważniejszą rzecz na świecie.
  3. Nazywaj go grubasem etc. lub po prostu w ten sposób żartuj – poznałam kobietę, która przy mnie i dziecku powiedziała, że jej syn ma „ekipę pączusiów, bo wszyscy są przy kości”. Co to za szufladkowanie młodzieży względem wagi? Dziecko nigdy nie będzie odczytywało tego, jako żart.
  4. Dawaj niespójne komunikaty – z jednej strony mów dziecku, że nie powinno dużo jeść,a  z drugiej kupuj mu codziennie coś słodkiego – najlepiej batoniki, ciastka i chipsy. Łatwo wtedy będzie mieć wyrzuty sumienia.
  5. Nie szanuj swojego dziecka – krzycz na nie, wyzywaj, krytykuj, za nic nie chwal, nie rozmawiaj, powtarzaj, że stanowi dla Ciebie problem – obniż porządnie jego poczucie własnej wartości, by czuło się nic nie warte.

Niskie poczucie własnej wartości (samooceny) + eksperymentowanie z odchudzaniem u dzieci i młodzieży (a także u dorosłych) sprawia, że liczba na wadze staje się najważniejszą rzeczą w życiu. Połączenie tych dwóch elementów to mieszanka wybuchowa i bardzo często prowadzi do zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, bulimia czy kompulsywne objadanie się. Możesz o tym poczytać w kategorii „Zaburzenia odżywiania”, która znajduje się po prawej stronie mojej www. Rodzice nie mają dużej świadomości jak ich hasła i zalecenia działają na młode osoby i to smutne, że głównie to oni przyczyniają się do tego, by w przyszłości ich dziecko miało poważne problemy zdrowotne. Czy znacie takie przykłady, kiedy rodzice w podobny sposób traktują dziecko?

jak-doprowadzic-dziecko-do-zaburzen-odzywiania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s